הכפר באשלים

 

איילים אשלים

כפר עדיאל- הראשון מבין הכפרים שנבנו על ידי עמותת “איילים”, על שמו של עדיאל צוובנר ז”ל שוכן ביישוב אשלים ברמת נגב. הכפר ממוקם כ-35 ק”מ דרומית לבאר שבע. הכפר הוקם בשנת 2003 כאשר שני קרוואנים שניקנו ע”י מייסדי העמותה מוקמו במקום. כיום מתגוררים בכפר למעלה מ- 60 תושבים במבני קבע. הכפר נבנה מתוך ראיה אקולוגית והבנייה במבני הקבע מתבצעת באמצעות לבני אדמה דחוסה מאדמת לס מקומית. הסטודנטים הגרים בכפר לומדים באוניברסיטת בן גוריון ובמכללות שונות בבאר שבע ולוקחים חלק בפעילויות השונות ברחבי המועצה; הן במסגרת הפעילות הקהילתית והן בפעילות האזורית. במסגרת תכנית התיישבות יצאו מכפר זה כ- 3 גרעיני התיישבות- גרעין רול, כרמים וטללים.

מנהל הכפר הוא יונתן וטרמן

תרבות

מועדון “בירה הדאג’”- פועל במועדון הכפר ומהווה מוקד תרבות לסטודנטים בכפר ולתושבי רמת נגב. המועדון פתוח בכל יום שלישי. במועדון מתקיימות הופעות, ג’אם סשן ועוד שלל דברים על פי רעיונות הסטודנטים. את המועדון מפעילים סטודנטים מהכפר.

בית מדרש- לימוד קבוצתי המתקיים אחת לחודש בנושא זהות יהודית ע”י סטודנטים תושבי הכפר. מלבד הדגש על חיזוק החיבור לזהות יהודית של הפרט מול הכלל, רוח מול חומר הלימוד גורם גם להידוק וחיזוק הקשר בין המשתתפים.

בית קולנוע- הקולנוע משמש גם כמרכז בילוי עבור הסטודנטים בכפר והן עבור תושבי היישוב. בקולנוע מתקיימות הקרנות לסרטי ילדים ונוער, מתקיימים אירועים חברתיים (כמו מסיבות חנוכה ופורים של היישוב), קיום כנסים והרצאות של יחידות צה”ל וכדומה. הקולנוע פתוח בכל שעה לכל דורש בין אם סטודנט או תושבי היישוב.

שבתות כפר- מתקיימות אחת לחודש וחצי. במסגרת השבת מתקיימת פעילות מהנה ומגבשת ביוזמת הסטודנטים ולמענם: סדנאות יוגה, אקרובאלאנס, ריקודי בטן, בתי מדרש, הקרנת סרטים בקולנוע, טיולים למדבר הסמוך, שירה בציבור, ארוחות שישי ושבת משותפות, שבת עוגות וכדומה.

איילים אשלים

ימי פיתוח- מתקיימים סמוך לשבתות כפר. במסגרתם מתבצעת עבודה מעשית לפיתוח חזות הכפרים.  ימים אלו מנוהלים על ידי מנהלת הכפר ורכז לוגיסטיקה:שיפוץ המועדון, בניית מדרגות לדירות, גינון וכדומה.

ישיבות כפר- מועברות על ידי מנהלת הכפר בשיתוף הרכזים. בכל ישיבה ישנה יחידה של חצי שעה ללימוד וחיבור הסטודנטים לערכי העמותה. כמו כן, גם ישיבת צוות רכזים נפתחת עם לימוד קצר. סיורי תורמים-  במסגרתם תושבי הכפר מקיימים שיח עם תורמים או מבקרים. במהלכו נוצר שיח על חזון, ערכי ומטרות העמותה בכלל ואשלים בפרט. רבים מן הסיורים מתקיימים בשיתוף עם גורמים נוספים (מועצת רמת נגב, צה”ל, מכינות קדם צבאיות, תנועות נוער, סוכנויות נסיעות).

חינוך

ביה”ס היסודי “משאבים” - חונכות אישית לקידום לימודי וחברתי עבור תלמידי בית ספר “משאבים” במשאבי שדה. החונכות מכוונת בעיקר לילדים עם קשיים סוציו-אקונומיים או לימודיים. חונכות אישית, פעמיים בשבוע.

ביה”ס היסודי “צין” מדרשת שדה בוקר - חונכות אישית לקידום לימודי וחברתי עבור תלמידי בית ספר “צין” במדרשת שדה בוקר. החונכות מכוונת בעיקר לילדים עם קשיים סוציו-אקונומיים או לימודיים. חונכות אישית, פעמיים בשבוע.

איילים אשלים

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים