הכפר ביכיני


יכיני 4

כפר איילים ביישוב יכיני אשר במועצה האזורית ‘שער הנגב’, ממוקם כחמישה ק”מ מרצועת עזה ומכללת ספיר. מושב יכיני הינו מושב עובדים שנוסד בשנות החמישים. בכפר גרים 50 תושבים ביניהם סטודנטים בעלי מוגבלויות פיזיות ממכינת “כנפיים” וזאת כחלק משיתוף הפעולה של עמותת איילים ועמותת כנפיים. על מנת לאפשר את שילוב הסטודנטים בצורה מיטבית בכפר בוצעו בשנת 2009 עבודות הנגשה אשר כללו סלילת שבילי בטון ושיפוץ כולל של הכפר. הכפר ביכיני מוכיח את העמידה האיתנה של צעירים המתגוררים בקרוואנים אל מול הסכנות של החיים בעוטף עזה. במסגרת תוכנית ההתיישבות מתגורר בכפר גרעין בוגרים יכיני ובשנת 2010 התגבש גרעין אשר מתגורר בקיבוץ ארז. מנהלת הכפר היא שירי וינטורה

תרבות בית מפגש – ערבי לימוד סביב נושאי זהות יהודית וערכים. ישנם פעמים בהם מגיעים מרצים מבחוץ והערב פתוח לקהל הרחב ויש פעמים שבהם זה רק במסגרת הכפרית. בבתי המפגש אנו משתדלים לתת במה ליוצרים צעירים מאזור הנגב ולייצר אווירה של עשייה וכיף על מנת לעודד סטודנטים להישאר במרחב הדרומי גם אחרי שנות הלימודים.

“פולה” – מועדון מקומי ברוח סטודנטיאלית שמשלב במות פתוחות והופעות קטנות. המועדון ה
ופך לאט לאט להיות מוקד משיכה עבור צעירים ויזמים באזור הנגב המערבי. בנוסף המועדון מקיים פלטפורמת הכרות בין צעירי המושב לסטודנטים בכפר ובכלל כמקום הכרויות נחמד וסולידי. זהו מועדון מיוחד שבנוי כמו מבנה מתימן (מופיע בתמונה) ואנחנו עורכים בו גם חוגים וערבי כיף על פי יוזמות של הסטודנטים.

 

שבתות כפר- במהלך השבתות אנחנו אוכלים ביחד במועדון או מתארחים אצל משפחות במושב ואוכלים אוכל תמני אמיתי וטעים. וגם יש לנו בריכה ומגרש כדור-עף חופים שלנו שפשוט אין עליו בכל העמותה.

חינוך בי”ס ‘שקמים’ בשדרות- הפעלת חממה וחונכות פרטנית לילדים. החממה מאפשרת מרחב ידע נוסף לילדים רבים אשר זקוקים למגע ישיר וקרוב יותר עם אנשים ועם אדמה. מאז הקמת החממה בבית הספר מנהלת המוסד אינה מפסיקה לשבח את הערך המוסף והיתרונות שהחממה מביאה איתה למקום.

בי”ס ‘דרכא’ בנתיבות- חונכות ילדים וקבוצות בבית הספר. בית ספר זה הינו התיכון החילוני היחיד בנתיבות, השפעתם של הש”שנים על הנוער בעיר היא בל תתואר.

מועדונית ילדים ביכיני- הפעלה והדרכה של ילדי א’-ו’ במושב. את המועדונית מפעילים ש”שנים שמהווים עמודי התווך בתחום החינוך במושב וביכולתם להשפיע על עתידם של עשרות ילדים.

מועדון נוער ביכיני- הפעלה והדרכה של ילדי ז’-יב’ במועדון הנוער של יכיני. ישנם כ 30 נערים ונערות אשר המועדון מהווה עבורם המסגרת העיקרית אחר הצהרים. את  המועדון מפעילים ש”שנים בליווי מדריך מהמושב ומועברים בו פעילויות הנוגעות בערכים וציונות. מועדון נוער 51 בנתיבות- מועדון 51 הוא בית חם לנערים ונערות בנתיבות אשר רואים בו תחליף ליציאה לרחוב. המועדון משמש בעיקר נערים יוצאי העדה האתיופית והוא מופעל על ידי ש”שנים. בימים אלו הש”שנים פועלים בניסיון לגייס תרומות על מנת להרחיב ולהנעים את המקום.

מרכז העשרה שדרות- מסגרת אחר הצהרים לילדי שדרות בגילאי היסודי. הסטודנטים הם אלו שמפעילים את המרכז ודואגים בו לילדים לארוחת צהרים קלה ולעזרה בלימודים ולפעילויות תרבות.מועדון יכיני
_MG_4883יכיני

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים