הרשמה למיונים

הרשמה למיונים

הכפר ביכיני


תמונה1

המושב יכיני נוסד בשנות ה-50 בנגב המערבי, לטובת יישובם של עולים מתימן אשר הגיעו במבצע “מרבד הקסמים”. מאז הקמתו של היישוב, סיכסוכים פנימיים ומכשלות שונות עיכבו את התפתחותו, ועד היום לא הצליח היישוב להתעלות מעל הנסיבות. כיום המושב מורכב בעיקר מאוכלוסיית מבוגרים- דור ההורים. רוב המשפחות הן משפחות מרובות ילדים. אך צעירי המושב והזוגות הצעירים עזבו לעיירות הסמוכות או פנו לעבודות ולימודים מחוץ למושב. כלכלת היישוב מתבססת בעיקר על ענפי החקלאות השונים, אך ההגירה השלילית של דור הצעירים מקשה על תפעולם של רוב המשקים במושב. בנוסף לקשיים הכלכליים, יכיני שוכן באזור עוטף עזה וסובל מזה 10 שנים מאיום התקפות הקסאמים והטילים מרצועת עזה.

בשנת 2006 נרתמה עמותת איילים למאמץ לשיפור המצב במושב והקימה בו את כפרה ה-11. תחילה שוכנו בו 25 סטודנטים אשר החלו בעבודה אינטנסיבית עם תושבי המקום, ליצירת פלטפורמה לעבודה משותפת. כיום גרים בכפר 55 תושבים. חלק מייחודו של הכפר ביכיני הוא שילובם של 11 תושבים בעלי צרכים מיוחדים. איילים חברה לעמותת “גוונים” אשר פועלת לשילוב מלא של נכים בקהילה וכיום צעירים אלו מהווים חלק בלתי נפרד מהכפר, כאשר הם נושאים את אותם החובות והזכויות כמו שאר הסטודנטים. שילוב זה של נכים בכפר מתגלה כמרגש, מעניין, מלמד וממנף, הן לנכים והן לשאר הסטודנטים. לטובת הנגשת הכפר לבעלי צרכים מיוחדים, נעשו עבודות תשתית נרחבות אשר פגעו חמורות בנראותו של הכפר. לפיכך, התכנסו בקיץ 2011 כל חברי העמותה, ויחד, במאמץ משותף של שלושה ימי עבודה, שיפצו את הכפר והחזירו לו את המראה המלבב שלו.

תמונה3תמונה2

 

 

מעורבות חברתית

עמותת איילים שמה לה למטרה להתערות בקהילה בה היא פועלת, מתוך שאיפה ליצור חברה חזקה ומגובשת, ללא פערים בתחומי החינוך והתרבות. העמותה פועלת במגוון רחב של מוקדים על מנת לקדם את הקהילה בפריפריה, ומפעילה תוכניות העשרה רבות הפונות לכלל סוגי האוכלוסייה. ביכיני פועלים הסטודנטים בכמה מישורים במקביל. הראשון הוא התמקדות באוכלוסייה הצעירה של המושב, המחפשת מפלט ממקום הולדתם. איילים עושה מאמצים רבים לשלב את צעירים אלו בפעילויותיה ולעודדם ללקיחת יוזמה במושב. המישור השני הוא האוכלוסייה המבוגרת. רבים מבני המושב מדשדשים באורח חיים מיושן ומתקשים לעמוד בקצב המהיר של החיים במאה ה-21. הסטודנטים של יכיני קושרים עצמם לחיי המבוגרים והקשישים ועוזרים להם בכל הדרוש. המישור השלישי והחשוב ביותר הוא הילדים- דור העתיד של יכיני והאיזור. במקביל לעבודה הרבה במושב, הסטודנטים מיכיני מקדישים ממרצם ופועלם גם לעיר שדרות הסובלת ממצב סוציו אקונומי קשה, כמו גם לשאר יישובי האזור.

 

מרכז משפחות

בלב המושב שופץ על ידי העמותה מבנה נטוש והוסב למרכז משפחות לרווחת תושבי המושב. המרכז ביכיני פתוח 5 ימים בשבוע בין השעות 14:00- 20:00. פעילויות המרכז כוללות:

חונכות אישית- הילדים מקבלים עזרה עם שיעורי הבית שלהם ועם החומר הנלמד בכיתה. מעבר לתמיכה הלימודית, המטרה היא לאפשר חיבור חזק בין הסטודנט לילד ולסייע לילד לפתח ביטחון הן במישור הלימודי והן במישור החברתי.

חונכות קבוצתית- בכל ימי השבוע מתקיימת פעילות קבוצתית לילדים במגוון רחב של תחומים כגון: אומנות, קסמים, מוזיקה, דרמה, טיולים ועוד.

תוכניות העשרה- המטרה היא לחשוף את האוכלוסייה המקומית למגוון רחב של נושאים ולהעניק להם הזדמנות שווה ללמוד, לחקור ולפתוח את אופקיהם. התוכנית כוללת שיעורים לילדים, לנוער במצוקה, לאוכלוסייה המבוגרת ולנשים ומתעסקת בנושאים כגון: אקולוגיה, ספורט, יזמות עסקית, ספרות עברית ועוד.

תמונה4

 

 

אימוץ בתי ספר ופרוייקט “החממה

העיר שדרות סובלת מזה עשור מאיום הרקטות מרצועת עזה. החיים בצל איום הטילים גורם לכלל האוכלוסייה ובפרט לילדים בעיר להשפעות קשות על תפקודם השוטף. איילים שמה לעצמה מטרה להקל ככל הניתן על מצבם של תושבי שדרות. חברי איילים ביכיני מתנדבים בביה”ס היסודי “שיקמים” בשדרות. הסטודנטים חונכים ילדים בעלי קשיים בלימודים, בשאיפה להשיג שוויון הזדמנויות לכלל הילדים. בכל חודש נבחר נושא אחר בו מתמקדת פעילות החניכה, מעבר למטלות השוטפות, ובסוף החודש הסטודנטים מארגנים פרוייקט גדול המסכם את כל הנלמד באותו נושא. דוגמאות לנושאים אלו הם: אקולוגיה, ציונות, ריבוי התרבויות בישראל, התנדבות ועוד. בשנה שעברה הקימו הסטודנטים חממה חקלאית בבית הספר, בה הילדים עוברים שיעורים ומערכים בנושאי צמחים, בוטניקה וכד’ וחווים דרך הידיים חיבור לאדמה ולטבע. העבודה בחממה התגלתה כחוויה תרפואיתית, מרגיעה וממקדת המאפשרת לילדים מקום בו הם מתנסים בנושאים כגון לקיחת אחריות ומחויבות. בנוסף, החממה מספקת לילדים שהורחקו מהכיתה עקב התנהגות לא נאותה מקום חיובי וערכי בו הם מעבירים את זמנם בפעילות מעשירה במקום לטפח הרגלים מגונים. פרוייקט החממה הוכיח את עצמו בצורה יוצאת דופן ולכן שוכפל בבתי ספר אחרים בהם איילים פועלת.


חמוד בחממה.pdfחממה כרמיאל

 

שנת שרות

מזה כמה שנים איילים, בשיתוף משרד הביטחון, מפעילה גרעיני נוער במסגרת “שנת שרות”. צעירים חדורי מוטיבציה אלו דוחים את שירותם הצבאי בשנה ומקדישים את זמנם לנתינה לקהילה. שנת השירות בעמותה מאפשרת להם התמקצעות הן בעבודת כפיים והן בעבודה חברתית\חינוכית. העמותה מעצם היותה עמותת סטודנטים תלויה בהרבה גורמים שקשורים בלימודים של הסטודנטים. לעומת זאת, צעירי שנת השרות (או בקיצור- הש”שים), הם כוח חזק, איכותי וזמין שנמצא איתנו בכדי לסייע בהגשמת חזון העמותה. בעמותה כולה ישנם היום 80 ש”שים ובכפר ביכיני ישנה קומונה של 7 ש”שים המפעילים בין השאר את החממה הלימודית בביה”ס, מתנדבים במרכז המשפחות “עופרים”, ועובדים במספר מוקדים עם נוער במצוקה בשדרות וסביבתה.

 

אירועים מיוחדים

לפחות פעם בחודש הסטודנטים מפיקים אירועים שונים במושב ובשדרות המיועדים לתושבי האזור. אירועים אלו, כגון שתילת עצים בט”ו בשבט, קיום טכסי הזיכרון השונים, שיפוץ שטחים ציבוריים וכד’, זוכים לנוכחות מרשימה של תושבי האזור והעניין יוצר שיתוף פעולה עם הקהילה ותחושת עשייה וחידוש. במהלך השנה האחרונה התקיים ביכיני שוק איכרים גדול, שופצה הספרייה במושב בשיתוף התושבים, משפחות המושב אירחו סטודנטים לארוחת שישי, ועוד אירועים רבים התקיימו והוכתרו כהצלחות.

ההשפעה של הסטודנטים על הקהילה מועצמת על ידי הקשר היום יומי בינם ובין התושבים. המפגש עם צעירים חדורי מוטיבציה, אשר בחרו מרצונם להתגורר ביכיני, ובקרבת שדרות, מחזקת את ההערכה העצמית של התושבים. הסטודנטים מעצימים את יכולתה של הקהילה להתפתח על ידי עידודם ללקיחת אחריות חברתית ונתינת דגש ליזמות ומנהיגות. מימוש היכולות הטמונות באוכלוסייה, לצד הגישה החמה והפתוחה של הסטודנטים, יוצרים חברה בריאה וחזקה יותר בנגב המערבי. 

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים

Get Cloud PHP Hosting on CatN