הכפר בירוחם

 

שקופית3

במהלך חול המועד פסח 2007 התאספו על דיונה בפאתי העיירה ירוחם 150 סטודנטים מהנגב ומהגליל לבניית הכפר העשירי של עמותת איילים. במהלך 3 ימי עבודה בלבד שופצו 4 קרוואנים ראשונים, נבנתה חצר הכפר והחל שיפוצו של המועדון השכונתי. במהלך חודשי הקיץ נוספו עוד 5 קרוואנים ושופצו דירות עמידר. כיום מונה הכפר 50 תושבים.

במהלך קיץ 2012 נבנתה בסמוך לכפר הסטודנטים שכונה לבוגרי איילים אשר החליטו לעבור להתגורר בנגב ובירוחם בפרט. השכונה משמשת את הבוגרים כמגורים זמניים בזמן שהם בונים את בתיהם משפחותיהם והמשך חייהם בנגב.במסגרת תוכנית התיישבות יצא מכפר זה גרעין התיישבות “צעירי ירוחם” המונה 56 חברים.

מנהל הכפר נתנאל שלומי

תרבות

מועדון “הרוחמה”- המועדון הוקם לפני כ 3 שנים והוא מהווה מוקד משיכה לצעירים רבים בעיר. במועדון מתקיימים בין היתר הופעות, אירועי תרבות ועוד שלל דברים על פי רעיונות הסטודנטים – בהמשך מתוכננות תערוכות ערבי קונספט שונים ועוד. המטרה העיקרית היא להפוך את המועדון בפרט והכפר בכלל למוקד משיכה תרבותי בו מתקיימות הופעות במחיר מוזל, תערוכות ועוד. המועדון פועל במתכונת של פעם בשבוע.

בית מדרש- פעם בחודש נפגשים למפגש ושיח סביב נושאים שונים ומגוונים כגון זהות יהודית, תרבות ישראלית וההתיישבות המופנים לכלל הסטודנטים . מטרת המפגש היא לעלות את השיח הערכי בכפר וליצור חיבור והיכרות ממקום של לימוד. בית המדרש פועל שנה רביעית בכפר כאשר הסטודנטים מכינים ומעבירים את הלימוד.

חינוך

מרכז “עופרים”- מרכז עופרים בירוחם פעול זה השנה השישית בשכונת הגבעה בסמוך לכפר סטודנטים. המקום פועל השיתוף עם פר”ח ומשמש כמרכז העשרה עבור ילדי השכונה. במרכז מעבירים הסטודנטים מגוון של פעילויות וחוגים – חוג סיור, בישול, ציונות ועוד. המרכז נותן גם מענה לימודי ועזרה בשיעורי בית.

בית הספר היסודי “המאוחד”  בירוחם- בבית הספר מתקיים פרויקט החממה בשנה הרביעית לפעילות בבית הספר. החממה משלבת בפעילותה גם את המפגשים הפרטניים, כ- 40 ילדים מהכיתות המקדמות מגיעים מדי שבוע בקבוצות קטנות וביחידים. בנוסף מתקיימת פעילות כיתתית חד חודשית לכל ילדי בית הספר על פי הכיתות השונות בקבוצות קטנות. החממה פעילה 5 ימים בשבוע.  חשוב לציין שהחממה הפכה למוקד הפעילות הקהילתית בשכונה גם עם מבוגרים וחוגי סיור הפועלים במקום.

בית הספר התיכון “ספיר” בירוחם- בית ספר התיכון החילוני היחיד בירוחם ועל כן אוכלוסיית היעד מגוונת מאוד. לבקשת בית הספר התמקדנו השנה בכיתות המקדמות כ- 40 תלמידים אשר עברו השנה קורס יזמות. החממה פעילה כ- 4 ימים בשבוע. בשנה שעברה זכו ב”תחרות יזמות חברתית” של מועצה אזורית רמת חובב, מה שהקנה לתלמידים, לסטודנטים ולצוות גאווה גדולה. השנה, בעקבות הצלחת המיזם-  החליט בית הספר להגיש את התלמידים המשתתפים בתוכנית לבגרות בחקלאות.

שקופית1 איילים_ירוחם_אורלכס_הדפסה
שקופית4

תמונה 096

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים