הכפר בכרמיאל


כרמיאל 3

הכפר בכרמיאל הוקם בשנת 2013 והורכב מכוח חלוץ אשר פעל בעיר מזה שלוש שנים. הכפר נבנה ונחנך לפני שנה בפארק אלון ומכיל 12 יחידות דיור עבור 31 תושבים. מרבית הסטודנטים המתגוררים בכפר לומדים לימודי הנדסה במכללת אורט בראודה בכרמיאל. הכפר פועל במטרה ליצור תשתית חינוכית ציונית עמוקה בעיר ובמכללה. במסגרת תוכנית ההתיישבות יצא מכפר זה גרעין בוגרים אשר מתגורר בעיר כרמיאל.

מנהלת הכפר היא לנה יודוביץ’

תרבות

חצר התרבות הישראלי החדש – ליין הסטודנטים בכרמיאל Deer&Beer- הפקה של אירועי תרבות פעם בחודש כגון: בירה ונשירה, הופעות חיות, מסיבות, הרצאות על הבר ועוד.

אירוח קבוצות לפעילות ציונית- אירוח קבוצות והעברת פעילות המושתתת על 3 עיקרים: עבודה עברית (עבודה בכפר, שיפוץ בעיר), גיבוש הקבוצה (ODT) ומתן מסד ערכי (פעילות תוכן בנושאי ציונות והתיישבות, הסבר על העמותה ופועלה).

ערבי “איילים” – פעילות אשר נועדה לגבש את חברי הכפר ולרקום קהילה בעלת משמעות ערכית וציונית. ערב “איילים” כולל בתוכו 3 מרכיבים עיקריים: גיבוש, תוכן ערכי ושיחת כפר. ערבי הכפר מונחים על ידי הצוות המוביל (מנהל הכפר, רכזת תרבות, רכזת קשרי קהילה ורכז לוגיסטיקה) ומופקים על ידי חברי הכפר.

שבתות כפר – פעילות אשר שמה דגש על השבת. הפעילות מתחילה ביום שישי בשעות הבוקר המאוחרות, לאחר מכן עושים ארוחת ערב כפרית משותפת ובמוצ”ש ישנו בית מדרש הכולל נושאים הקשורים בזהות היהודית.

ציון חגי ישראל – בכל חג ישנו כינוס כפרי בצורה של אירוע הכולל פעילות ולעיתים בצורה צנועה יותר רק על מנת לציין את החג ומשמעותו.

תעסוקה – מרכז הון “אנושי” בכרמיאל אימץ את נושא התעסוקה של חברי הכפר ומלווה אותם במהלך השנה על מנת לעזור במציאת עבודה, הכנה לראיונות ושלל כלים תעסוקתיים.

גרעין התיישבות – המטרה היא התיישבות ולכן התגבש לו גרעין ראשוני להתיישבות בכרמיאל בלווי מקצועי של עמותת “איילים”.

חינוך

תיכון עתיד- תיכון טכנולוגי לנוער שנפלט ממערכות חינוך אחרות. סטודנטים וש”שנים עוזרים בהכנת שיעורי בית הכנה לבגרות.

בית הספר “רקפת” – פרויקט חממה בבית ספר יסודי, עבודה עם ילדים בגילאים 7-11, בעיקר חינוך מיוחד, שיעורי “חממה” ולימודי חקלאות.

מועדון נוער “להתחיל מחדש”- מועדון לנוער בסיכון, עבודה עם נוער בגילאים 14-21, עזרה בלימודים, יצירת קשר אישי, לווי בתחומים שונים.

משעו”ל –מועדונית לילדי השכונה, הפעלת ילדים אחרי שעות בית ספר.

גינה קהילתית בשכונת טנא – שכונת מצוקה בה רוב הדיירים עולים חדשים וקשישים. במהלך שנה שעברה בצענו בניית גינה קהילתית ביחד עם תושבי השכונה וצביעת חדרי מדרגות.

בית הספר הדקל- בית ספר קולט עלייה בו נבנות תכניות דיפרנציאליות לתלמידים ולהוריהם תוך שימת דגש על שילוב חברתי ובניית קשר משמעותי עם השותפים.

מרכז העשרה- פעילויות לגילאי א’-ו’ מבתי ספר ברחבי כרמיאל. במקום מתקיימת פעילות של חוגי סיירות ויצירה בטבע.

מועדונית “דרור”- פועלת בשעות אחר הצהריים ומהווה מרכז פעילות ברובו עם נוער ממוצא אתיופי, המדריכים והמתנדבים פועלים ליצירת קשרים ומלווים את הנערים בשעות פעילות המועדון.

חווה חקלאית  – עבודה עם ילדים מכרמיאל, עזרה בהדרכת כיתות, עבודות גינון, חקלאות ובוטניקה

 

 

 

 

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים