הכפר בלוד

כפרי איילים בלוד הינם פרויקט משותף של משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, מפעל הפיס, עיריית לוד, הקרן לפיתוח לוד ועמותת “איילים”. בעקבות צורך שעלה מן השטח בחרו העירייה והשותפים מקרן לוד ועמותת איילים להקים את הכפר הראשון בעיר, בעיר העתיקה’ -מתחם הרצל , במהלך קיץ 2013 בוצעו עבודות שיפוץ בבית הספר “הבנים” אשר הוסב לכפר נוסף בעיר הכולל 42 תושבים נוספים ומתחם המכולות- בקיץ 2014 נבנה פרויקט מכולות הראשון מסוגו בארץ, בו מתגוררים 36 תושבים. מטרות הכפרים בלוד, שהיתה מוגדרת כ”עיר בסיכון” ומאופיינת באוכלוסייה מגוונת: יהודים דתיים וחילונים, ערבים נוצריים ומוסלמים ועולים חדשים לצד ותיקים מעדות שונות, הינן להפוך את לוד לעיר סטודנטיאלית תוססת, ולהעניק ארגז כלים משמעותי לכל סטודנט וסטודנטית בכפר של עשייה חברתית כחלק בלתי נפרד מאורח החיים וקהילתיות. ההתיישבות בלוד מאופיינת בחיי קהילה המושתתים על סובלנות תרבותית בהתאם לרוח מגילת העצמאות, תוך יצירת תחושת שייכות לעיר, פיתוח תרבות ישראלית ויצירת מסגרות הגשמה לצעירים. התושבים בכפר מעורבים בנעשה בלוד – במסגרות פורמליות ובלתי פורמליות שונות. כיום זהו הכפר הגדול ביותר של עמותת איילים והוא מונה בסך הכל כ-130 תושבים, חלקם ילידי לוד- אשר מובילים לשינוי משמעותי בפניה של העיר.

הסטודנטים לומדים בקמפוסים השונים באזור המרכז.

מנהלת הכפרים: נופר לוינדרי

מועדון ‘לודמילה’- מועדון פתוח לקהל הרחב, בו מתקיימים אירועים תרבותיים שונים, “מדע על הבר”, חוגים, מסיבות וכו’. הלודמילה היא המועדון הראשון שנפתח בעיר, ומיועדת לאוכלוסייה המקומית ולסטודנטים כאחד. המועדון פועל בימי חמישי ומחירי המוצרים מסובסדים. ניתן לעקוב אחרי הפעילות בלודמילה בדף הפייסבוק ‘פאב הלודמילה’

מרוץ לוד- לפני שלוש שנים קמה לה יוזמה של סטודנטים מאיילים שהפכה לה למסורת עירונית מפוארת בשיתוף עם מחלקת הספורט ועיריית לוד.

מסיבות- כחלק ממטרת הכפר להפוך את לוד לעיר אטרקטיבית לסטודנטים ולצעירים וכמתן מענה לחוסר במקומות בילוי בעיר, מתקיימות בכפר מסיבות על בסיס חודשי.

מרכז למידה והעשרה ‘עופרים’- הסטודנטים בכפר בשיתוף פעולה עם פר”ח והספרייה העירונית מקיימים יום יום במהלך השבוע מרכז למידה והעשרה הפתוח לילדי העיר החל מכתה א’ עד יב’ לעזרה בשיעורי הבית ולפיתוח והעצמה. המרכז פתוח בספרייה העירונית בימים א’-ה’ בשעות 15:00-19:00

חוגים- הסטודנטים בכפר בשיתוף פעולה עם פר”ח והספרייה העירונית מקיימים מערך חוגים שבועי. כל חוג נפתח אחת לשבוע ופועל בהתאם ליכולות ולכישורים של הסטודנטים: חוג רובוטיקה, חוג גינה קהילתית, חוג בישול, אנגלית וכו’. החוגים פתוחים לקהילה המקומית.

שוק איכרים- יוזמה איילימית שהוקמה לפני שנתיים והפכה לה למסורת עירונית עם שיתופי פעולה רחבים. מתקיים הפנינג עירוני המשלב דוכני מכירת תוצרת הארץ ודוכני יצירה והפעלה.

שבתות כפר- מתקיימות אחת לחודש. צוותי הרוח והתרבות אחראים על התכנים. ישנן ארוחות משותפות, חברותות למידה, פעילויות משותפות וכו’.

ישיבות כפר- מועברות על ידי מנהלי הכפרים. בכל ישיבה ישנו תוכן, שמעביר אחד הסטודנטים או המנהל והישיבה משמשת את הסטודנטים כאסיפה בה הם מעלים יוזמות משלהם.

ימי פיתוח- מתקיימים מספר פעמים בשנה, סמוך לשבתות כפר. במסגרתם מתבצעת עבודה מעשית לפיתוח חזות הכפרים, השכונה ו/או העיר.  ימים אלו מנוהלים על ידי מנהלי הכפרים וצוותי הלוגיסטיקה.

ימי עבודה ושבועות עבודה- במהלך השנה מקיימים ימי עבודה בכפר ובעיר. במסגרתם מיישמים את ערכי העמותה בציונות מעשית ופועלים למען הקהילה.

סיורי תורמים-  במסגרתם תושבי הכפר מקיימים שיח עם תורמים או מבקרים. במהלכו נוצר שיח על חזון, ערכי ומטרות העמותה בכלל ולוד בפרט. רמת ההיענות גבוהה מאוד להשתתפות בסיורים אלו. רבים מן הסיורים מתקיימים בשיתוף עם גורמים נוספים בעיר (גרעין תורני, התאחדות, קהילת צעירים וכדומה).

ההשפעה של הסטודנטים על הקהילה מועצמת על ידי הקשר היום יומי בינם ובין התושבים. המפגש עם צעירים חדורי מוטיבציה, אשר בחרו מרצונם להתגורר בלוד, מחזקת את ההערכה העצמית של התושבים. התושבים מעצימים את יכולתה של הקהילה להתפתח על ידי עידודם ללקיחת אחריות חברתית ונתינת דגש ליזמות ומנהיגות. מימוש היכולות הטמונות באוכלוסייה, לצד הגישה החמה והפתוחה של התושבים, יוצרים חברה בריאה וחזקה יותר בלוד.

מוזמנים לעקוב אחרינו בפייסבוק בדף ‘כפר הסטודנטים איילים - לוד’

IMG-20140617-WA0016 IMG-20140616-WA0000 שדרות שדרות2   IMG-20140617-WA0012

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים