למען הקהילה

 

י                      

עשייה התיישבותית

אחד העקרונות המנחים את העמותה הוא ציונות במאה ה- 21, הכוללת גם עבודת כפיים משותפת, מתוך אמונה כי היא מובילה לחיבור עמוק בין הסטודנטים למקום בו הם חיים, וכן מחזקת את ההווי הקהילתי התוסס של הסטודנטים ובני שנת השירות.

פסטיבלי התיישבות

פעמיים בשנה מתאספים בכפרים וביישובים שבנגב והגליל 600 הסטודנטים ובני שנת השירות שבעמותה, בהם במשך מספר ימים בודדים הם בונים או מחדשים מתחמי מגורים וכפרי סטודנטים. העבודה נעשית על ידי הסטודנטים ובני שנת השירות בלבד, ובפיקוחם של קבלנים מקצועיים. בתהליך התכנון נלקחים בחשבון צרכי המקום בהווה ובעתיד, מתוך שאיפה להגביר את יוקרת המקום בו מתבצעות העבודות, ובמטרה להביא אליו תושבים נוספים ואפילו תיירים חדשים. בסוף ימי העבודה מתקיימת פעילות סטודנטיאלית ענפה – מסיבות, ארוחות ערב מושקעות וערבי תוכן ודיון.

מכינים מלט

ימי פיתוח בכפרים

במהלך השנה מתקיימים ימי עבודות מרוכזים גם בכפרים, אותם מתכננים ומבצעים הסטודנטים המתגוררים בכל כפר, ובהתאם לרצונותיהם. ימים אלה מהווים הזדמנות ייחודית לטיפוח ולעיצוב מחדש של המרחב הביתי ולהגשמת חלומות, עם או בלי ניסיון בבנייה ובתכנון.

*                                                                            ***

עבודת הכפיים ממחישה יותר מכל את הכוח שביצירת שינוי, וביכולתה לייצר שיח חדש בנוגע למגורים בנגב ובגליל, הן בעיני הסטודנטים והן בעיני תושבי המקום עצמם.

 

עשייה חברתית

עמותת איילים רואה במעורבות הקהילתית אחד מהאמצעים המשמעותיים ביותר לחיבור הסטודנטים למקום ולאנשים. לכן, פועלת העמותה ליצירת קשר רציף בין הסטודנטים לבין מגוון האוכלוסיות הנמצאות בנגב ובגליל. קשר זה בא לידי ביטוי בפעילויות השבועיות של הסטודנטים עם ילדים, בני נוער, מבוגרים וקשישים, וכן בפעילויות המיוחדות של העמותה בשיתוף הרשויות המקומיות.

בקהילה

מרכזי עופרים

מרכזי המשפחות והנוער עופרים מהווים מודל ייחודי של מרכזי העשרה קהילתיים. המרכזים פועלים 5 ימים בשבוע, ומציעים מדי יום תכנית העשרה לילדים ונוער. תחומי העשייה במרכזים כוללים מועדונית לימודית, חניכה אישית ותכניות העשרה מגוונות: ספריה ומקורות ידע נגישים, חוגים חווייתיים ופעילויות רב שכבתיות.

חונכות אישית

במסגרת המגורים בעמותה משתתפים הסטודנטים בפר”ח, פרויקט חונכות אישית, בו הם מלווים פעמיים בשבוע ילד או בן נוער מהאזור בחייהם האישיים ולאורך כל שנת הלימודים. במסגרת החונכות מסייעים הסטודנטים לחניכים במישור הלימודי, החברתי והאישי, והם עומדים בקשר עם ההורים ועם רכזי הפר”ח המלווים את התהליך.

חממות

בחממות מתקיימת פעילות העשרה חינוכית לתלמידי בתי הספר במסגרת פרטנית וקבוצתית, בנושאים שונים: טבע, מִחזור, יצירה, אהבת הארץ והאדם. מתחם החממה מהווה מרכז פעילות חינוכי התנסותי בתוך כתלי בית הספר ומחוץ לכתות הלימוד, ומאפשר למידה חווייתית ומגע ישיר עם האדמה, הצומח והסובב. כמו כן לאורך השנה, לצד התוכנית השנתית, מתקיימים ימי שיא אשר מוקדשים להמשך בנייה ושדרוג של מתחם החממה בשיתוף הורי התלמידים, המורים, הסטודנטים, הש”ש ומתנדבי בתי הספר.

חממה

*                                                                            ***

המפגש של ילדים ונוער עם חבורת צעירים חדורי מוטיבציה שהגיעו לפריפריה מתוך בחירה מיד מחזקת את הערך העצמי של תושבי הערים, היישובים והשכונות בפריפריה. ההיכרות עם הסטודנטים מגבירה את תחושת המסוגלות בקרב הילדים והנוער, ומסמנת עבורם אלטרנטיבה ודוגמא אישית. לצד כל אלה, תשומת הלב והיחס האישי שמקבלים התושבים מהסטודנטים, ומאידך החיבוק שמוענק לסטודנטים מצד התושבים, יוצרים יחד קהילה חדשה ומחוסנת.

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים