מה קורה באיילים

מן התקשורת:

ראש העיר הציע לשנות את שם הרחוב, ב”איילים” הסתפקו בגן משחקים

ראש העיר מוקיר את פועלה של עמותת איילים בעיר, ובמקום שם של רחוב, הוא משיק לכבודה גן משחקים ברחוב “עולי הגרדום”, זאת לאור בקשת העמותה .

ראש עיריית קרית שמונה, הרב ניסים מלכה, הציע בחודש שעבר בוועדת השמות של העירייה, לשנות את שמו של רחוב “עולי הגרדום” לרחוב “איילים”, זאת כאות הוקרה על תרומתה של עמותת איילים לעיר , “על שעשתה מהפך אדיר בחזות, בחינוך ובתדמית בשכונה שלא היו קיימים בה המענים הנדרשים ” , לדבריו.

עמותת איילים הוחמאה מאוד מן ההצעה אך החליטה לדחות אותה בנימוס כיוון שמנהלי העמותה חשו באי נוחות מן המהלך המוצע, ” אנחנו לא מנהלים של הקהילה אלא חלק ממנה ” מסבירים באיילים.

העירייה שהבינה את הסירוב של “איילים” התחשבה בבקשת העמותה והמליצה שבמקום את שמו של הרחוב, הם יסבו גן משחקים על שם “איילים”. חשוב לציין כי הגן הוקם בשנת 2006 ע”י התושבים וחברי העמותה. “גן איילים”, יחנך בשושן פורים, בטקס חגיגי במעמד ראש העיר , מר ניסים מלכה ומר נוחי דנקנר, יו”ר IDB, שלו קשר מיוחד עם “איילים”, שכן הוא מסייע לפעילותה בעיר. בארוע ישתתפו מכובדים רבים והוא פתוח לקהל הרחב, בתום הטקס תערך תהלוכת תחפושות והפנינג פורים לרווחת תושבי העיר.

כפר איילים בקרית שמונה

רקע כללי: עמותת איילים הוקמה בשנת 2002 ע”י חבורת צעירים יוצאי צבא, במטרה לחזק את מפעל ההתיישבות והמעורבות החברתית בנגב ובגליל. העמותה נועדה להחיות דגם ישראלי של התיישבות, המונע ע”י צעירים, תוך יצירת אקלים ערכי וחידוש רעיון הציונות – בדגם המתאים למאה ה-21. יישום הרעיון מתבצע ע”י הקמת כפרי סטודנטים ויזמים אשר מהווים בסיסי יציאה למעורבות חברתית ולהתיישבות קבע, עד כה הקימה העמותה 11 כפרי סטודנטים ברחבי הנגב והגליל בהם מתגוררים 500 סטודנטים המתנדבים עם למעלה מ 20,000 ילדים בעיירות הפיתוח. בתום מלחמת לבנון השנייה בקיץ 2006 הקימו “איילים” כפר סטודנטים בשכונת עולי הגרדום, המונה כיום כ-90 חברים ונחשב לכפר הגדול ביותר של העמותה בארץ. מאז כניסתם שינתה השכונה את פניה: הסטודנטים, בשיתוף הקהילה הקימו מועדונית ובה הם מעניקים מדי יום שיעורי עזר לילדים, מפעילים חוגים ומקיימים פעילות משותפת עם התושבים, כדוגמת “אמץ קשיש” התומך בקשישי השכונה ו “אשת איל” פרוייקט שבמסגרתו נפגשות נשות השכונה ללימוד משותף בנושאים שונים. גם חזות השכונה השתנתה ללא הכר. כך, לדוגמה, פינה בשכונה שהייתה מוזנחת מאוד הפכה למדשאה עם עציצים ומרפסת נוף לעבר עמק החולה ורמת הגולן.

עובדים באיילים: סרטון על שבועות העבודה

נשיא המדינה שמעון פרס קורא לסטודנטים וצעירים: “החזירו את האלמנט הערכי והשיקול המוסרי לחיים בישראל”

ביום 2.8.09 התארח נשיא המדינה, מר שמעון פרס, בכפר הסטודנטים החדש של עמותת איילים בעיר העתיקה בבאר שבע. “באתי לשאוב מכם קצת נחת” אמר הנשיא לסטודנטים. “היתרון של איילים הוא שמדובר בתוצרת של אנשים צעירים, כל מה שיש לכם זה תקציב בלתי מוגבל של התלהבות – ואני גאה במפעל הזה”. הוא הוסיף.

שמעון פרס עם סטודנטים מאיילים הנשיא הגיע מלווה בראש עיריית באר שבע, רוביק דנלוביץ ובמנכ”ל קרן רש”י, אלי אלאלוף לשיחה אינטימית עם סטודנטים. אלו שאלו את הנשיא שאלות אודות מנהיגות ופריפרייה ומר פרס שיתף אותם באמונתו כי באר שבע בדרך להפוך לתל אביב ולהיות המהדורה החדשה והמודרנית שלה במאה הזו.

כשנשאל הנשיא כיצד הוא רואה את תפקיד הצעירים היום במדינה השיב כי הצעירים היום מחוייבים להשיב את השיקול המוסרי במדינת ישראל בעקבות ההחלשה בערכים שאנו חווים כחברה והזמין את הצעירים לא לעמוד מנגד ולהצטרף לפוליטיקה.הערב הסתיים כשנשיא המדינה קבע מזוזה בכניסה לכפר הסטודנטים החדש בעיר העתיקה, ובכך סגר מעגל שכן היה ממנחי אבן הפינה לכפר הראשון של עמותת איילים .

לא שוכחים את ילדי עוטף עזה: מבצע “גינה ירוקה”

רגע לפני ששנת הלימודים מסתיימת יצאו “איילים” ל 4 בתי הספר ובנו יחד עם התלמידים גינות אקלוגיות לרווחת הילדים.

היתה שמחה מהולה בבוץ.

חצי שנה חלפה מאז הסתיים מבצע “עופרת יצוקה”, הסטודנטים של עמותת איילים, אשר ליוו את הילדים והנוער בימי הלחימה לא שכחו אותם, והחליטו לסיים את השנה הזו במבצע “גינה ירוקה”.

בונים גילות אקולוגיות בשבוע שעבר הגיעו 4 משלחות של 20 סטודנטים לביה”ס “מעגלים” בנתיבות, “באר יעקב” באופקים, “אמי”ת” ו”אוריין” בבאר שבע. כולם משתתפים בתוכנית “פותחים עתיד” של הסוכנות היהודית, אשר גם מימנה את המבצע הירוק.

הסטודנטים וילדי ביתי הספר בנו יחד פינות ישיבה ופסלים סביבתיים לרווחת התלמידים.

יום הפעילות כלל הפעלה חוויתית אודות חשיבות שימור הסביבה והדרכים לעשות כן, והמשיך לבנייה עצמה שנעשתה במגמה ירוקה ומתוך השקפה אקולגית. התלמידים היו שותפים לכל התהליך, הם בנו ספסלים מצמיגים משומשים והשתמשו בחומרים ממוחזרים לבניית פסלים.

“בימי עופרת יצוקה אירחנו את ילדי עוטף עזה אצלנו בכפר ליום התרעננות ושבירת שיגרה, היה לנו חשוב להראות להם שגם אחרי שהכל נגמר אנחנו עדין חושבים עליהם”, מסבירה סתיו וויץ מנהלת כפר הסטודנטים “עדיאל” במושב אשלים, ” השמחה של הילדים וההתלהבות שלהם מכך שאנו מקימים את הגינות למענם, היתה מרגשת. הסטודנטים שלי ואני קיבלנו כל כך הרבה סיפוק רק מהידיעה שהעלנו חיוך על פניהם”, היא מוסיפה.

יריד העצמאות במנחמיה

איילים מפריחים את באר מלכה

300 סטודנטים חברי עמותת איילים התייצבו ביומו הראשון של חוה”מ פסח בישוב הצעיר באר מלכה לשלושה ימים של עבודת כפיים. יחד עם התושבים הקימו הסטודנטים מבנים חדשים, פינות ישיבה, פסלים סביבתיים ושלט כניסה; הם ריצפו שבילי גישה מרכזיים ואף ובנו את תחנת האוטובוס הראשונה של הישוב.

הבנייה נעשתה במגמה ירוקה ומתוך השקפה אקולגית, הסטודנטים השתמשו בחומרים ממוחזרים בשלוב חומרים אורגניים. כך נבנו ספסלים, קירות ופינות ישיבה מבקבוקי פלסטיק, נייר, קרטונים וצמיגים ישנים מעורבבים בבוץ, קש, אבן ועץ.

איילים מפריחים את באר מלכה גולן כהן, תושב באר מלכה מסכם: “זו היתה חוויה אמיתית, הסטודנטים הרימו פרויקטים שאת התוצאה שלהם אפשר לראות בעיניים. זה מרגש לראות חבר’ה צעירים שבחופשה שלהם מגיעים לסייע ליישוב, התפעלנו מרוח החלוציות של הסטודנטים, כבר חשבנו שהחלוציות הזו נעלמה אבל איילים הוכיחו שטעינו”.

הסטודנטים של איילים לא הסתפקו בבניה ויצאו לעבוד גם בחקלאות. כ 30 סטודנטים הצטרפו לחקלאים בפיתחת ניצנה; גזמו מטעי זיתים, סייעו בכרמי ענבים וקטפו עגבניות שרי.

“בכל שנה בחופשת הפסח מקימה עמותת איילים כפר סטודנטים חדש בסמיכות לישובים קיימים בנגב ובגליל. בשש השנים האחרונות הקמנו 11 כפרים, האחרון שבהם בעיר ירוחם. השנה החלטנו לצאת ולסייע ליישובים צעירים הזקוקים לכוח עבודה צעיר”, מסביר יובל כהן, סמנכ”ל העמותה, “באר מלכה וחקלאי האזור נזדקקו לעזרה ואנחנו מיד הרמנו את הכפפה. היתה הענות גדולה של סטודנטים אשר זיהו את חשיבות המשימה ופשוט הגיעו.”

עמותת איילים הוקמה בשנת 2002 ע”י חבורת צעירים יוצאי צבא, במטרה לחזק את מפעל ההתיישבות והמעורבות החברתית בנגב ובגליל. העמותה נועדה להחיות דגם ישראלי של התיישבות, המונע ע”י צעירים, תוך יצירת אקלים ערכי וחידוש רעיון הציונות – בדגם המתאים למאה ה-21. זאת דרך חינוך לערכי ציונות, יזמות צעירה באזורים מועדפים, וטיפוח ערכים כגון: חיבור בין אדם לאדמה, ובין האדם לחברה. יישום הרעיון מתבצע ע”י הקמת כפרי סטודנטים ויזמים אשר מהווים בסיסי יציאה למעורבות חברתית ולהתיישבות קבע.

איילים בבאר מלכהרחבת המועדוןתחנת אוטובוספינת ישיבהגזיבושלט כניסהקצת חקלאותפעילות עם ילדיםשמח במטבח

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים