דימונאים, בואו להכיר את השכנים מאיילים!

דימונאים, בואו להכיר את השכנים מאיילים!

אם אי פעם תהיתם מה זו השכונה הקטנה על הגבעה שבפאתי העיר, אז תדעו שמדובר בכפר סטודנטים של עמותת איילים, המשמש בית לעשרות צעירים וצעירות המחויבים לפיתוח ושגשוג העיר, ואפילו חולמים להפוך אותה לביתם העתידי.

עמותת איילים הוקמה בשנת 2002 ע”י חבורת צעירים יוצאי צבא, במטרה לחזק את מפעל ההתיישבות והמעורבות החברתית בנגב ובגליל. העמותה שואפת להחיות דגם ישראלי של התיישבות, המונע ע”י צעירים, באמצעות הקמתם של כפרי סטודנטים אשר מהווים בסיסי יציאה למעורבות חברתית ולהתיישבות קבע. בתמורה למלגת לימודים ומגורים מוזלים בכפרים, עובד כל סטודנט כ-500 שעות שנתיות בבניית הכפרים ובעבודה עם ילדים ובני נוער מקומיים.

כיום ישנם כ-1000 סטודנטים בעמותת איילים, המאכלסים 11 כפרי סטודנטים הפרוסים בכל רחבי הנגב והגליל ומהווים חלק אינטגרלי מהקהילות המקומיות. בתום התקופה הסטודנטיאלית בהם גרים, חיים, מתנדבים ובונים את כפרי הסטודנטים, בוחרים 47 אחוזים מהצעירים בעמותה להקים את ביתם בנגב ובגליל.

IMG-20161123-WA0010

הכפר בדימונה הוקם בשנת 2006 והוא הכפר השני שהקימה העמותה. הוא הוקם בפאתי העיר, באחד מאתריה היפים ביותר, בכוונה להראות את הפוטנציאל האדיר לאיכות חיים גבוהה בעיר. כיום, עשר שנים לאחר מכן, הכפר הוא ביתם של 30 סטודנטים, הלומדים באוניברסיטת בן גוריון שבבאר שבע או בשלוחות של האוניברסיטה הפתוחה ומהווים גורם משמעותי בהתפתחות ושיפור פני העיר. בנוסף, הכפר מאכלס גם גרעין של בני ובנות שנת שירות, צעירים שבחרו לדחות את שירותם הצבאי למען תרומה משמעותית לקהילה. הסטודנטים והש”שינים עובדים עם כל סוגי האוכלוסייה בעיר, החל בילדים המהווים את דור העתיד, במטרה להשאירם בעיר לכשיגדלו, וכלה באוכלוסייה הוותיקה והקשישים.

העמותה רואה במעורבות הקהילתית אחד מהאמצעים המשמעותיים ביותר לחיבור הסטודנטים למקום ולאנשים; לפיכך פועלת העמותה ליצירת קשר רציף בין הסטודנטים לבין האוכלוסיות השונות. קשר זה בא לידי ביטוי בפעילויות השבועיות של הסטודנטים עם ילדים , בני נוער, מבוגרים, וקשישים וכן בפעילויות המיוחדות של העמותה בשיתוף עם אגף הרווחה העירוני, מרכז הצעירים וכמובן ראש העיר, בני ביטון.

בדימונה פועלים הסטודנטים בכמה מישורים במקביל. הראשון הוא התמקדות באוכלוסייה הצעירה של העיר, במסגרת פרוייקט החונכות פר”ח, במסגרתו מקדיש כל סטודנט 4 שעות שבועיות לחניכתו של ילד ומעניק לו כלים להצלחה לא רק בלימודים אלא גם בחיי היום יום. כמו כן, השנה נחנך “פרוייקט מרחבים” – תוכנית מקיפה במסגרתה חמישה סטודנטים מקדישים את עצמם לשכונת מרחבים: עבודה עם הילדים והנוער בשכונה, הקמה של וועד שכונתי שידון בצרכי הדיירים בשכונה וכד’. הפרוייקט נועד לייצר שיתופי פעולה ודיאלוג בין התושבים לסטודנטים.

למעט הפעילות השוטפת של הסטודנטים, ישנם גם אירועי הווי ותרבות שהסטודנטים מייצרים ופתוחים לקהל הרחב: “סימונה” – חצר התרבות של הכפר המופעלת ע”י הסטודנטים ומארח מידי יום חמישי ערבי במה פתוחה, בירה ונשירה, הופעות וג’ם-סשנים והרצאות תוכן. אירועי הפנינג בחגים, הפעלות לילדים, שיפוץ שטחים ציבוריים ועוד.

IMG-20161123-WA0004

רק ביום שישי האחרון, התקבצו סטודנטים וסטודנטיות חרוצים, יחד עם בני ובנות השירות בכפרים, על מנת ליצור גינה קהילתית בשכונת הניצחון בעיר. הם בחרו חלקה שהייתה מוזנחת והפכו אותה במו ידיהם, בחמש שעות של שתילה וניקיון, לגינת תבלינים ופרחים ירוקה ומטופחת, לרווחת תושבי השכונה ובני משפחותיהם.  “החבר’ה הצעירים המדהימים הללו” כותבת בדף הפייסבוק שלה, מ”מ ראש העיר והממונה על תיק הרווחה והחינוך, אילנה אזולאי. “הסטודנטים גייסו את תושבי ותושבות השכונה שלקחו חלק בעבודות, ואת תמיכת המחלקה הקהילתית ואגף שפע בעירייה, ויצרו יש מאין. שכונת הניצחון ממשיכה להיות על המפה!”. לא רק נבחרי הציבור מפרגנים לאיילים, אלא גם התושבים המקומיים. דנה ורקליס, 23, סטודנטית מאיילים בשנתה השנייה בעמותה, מספרת כי בעת העבודה על הגינה פנו לסטודנטים העובדים תושבי השכונה: “הם פנו אלינו ושאלו מה אנחנו עושים, עודדו אותנו וממש פירגנו לנו על העבודה שהשקענו. ילדים ירדו למטה מהבתים ורצו לעזור לנו בשתילה” מתארת דנה.

IMG-20161123-WA0008

 

אז בפעם הבאה שאתם עוברים ליד השכונה על הגבעה – תקפצו להגיד שלום, הסטודנטים וחניכי שנות השירות ממש ישמחו לפגוש ולהכיר אתכם.

 

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים