שנת שירות באיילים – קומונות לוד וקריית שמונה

איילים קריית-שמונה (צוות שולמן)

קבלוו אותנו קומונת ק”ש

דן פרדו(פרדוש)

מיתר קורמן(פורמן)

איתי בכר(איתקה)

שרה אבבה(שורה)

ניצן סגל(ניצי)

עופרי פרייבך(שריף)

אביה דהן(וויני כפרה)

תפקידנו בשנה זו היא להיות זמינים לכל הבלת”מים בדרך (כולל להגיע לכל מקום שסילבן שלום נמצא) ליזום ולהוציא פרויקטים, ולהחזיק את הכפר כי בתכל’ס אנחנו עושים הכל!!!

אנחנו נהנים מאוד מהמוקדי ההתנדבות שלנו, מההווי הכפרי, מהסטודנטים ה-מ-ד-ה-י-מ-י-ם שיש לנו, ומהטיולים והחוויות שיש לנו בקומונה.

אז מה בתכל’ס אנחנו עושים? המון!

אנחנו פעילים במוקדי בוקר ומוקדי ערב,

מוקדי הבוקר שלנו הם: בית הספר “רננים”-בית ספר לחינוך מיוחד(פיגור קל-בינוני), בית הספר דנציגר- שזה תיכון רגיל אבל אנחנו מלווים את הכיתות לעיצוב התנהגות, ובית הספר “שחפים” שזה בית ספר לחינוך מיוחד(פיגור בינוני-קשה) אשר נמצא במועצה אזורית מבואות חרמון.

מוקדי הערב שלנו הם: החממה, בה אנחנו מעבירים מערכים לחונכי וחניכי פר”ח ודרך זה מקרבים ומחנכים לאהבת הטבע ולסביבה ירוקה.

במרכז הטניס בעיר אנחנו מפעילים מועדונית אחר הצהריים לנוער בסיכון.

אנחנו מפעילים שני מרכזי גימבורי: אחד בשכונה בה אנחנו גרים, לשם מגיעות אמהות ופעוטות עד גיל 6 במטרה לעבוד על חיזוק הקשר בין ההורים והילדים. והשני נמצא “מרכז להתפתחות הילד”- שזה מקום לילדים עם קשיים ועיכובים בהתפתחות.

“קפה מותק” הוא בית קפה אליו מגיעים פגועי נפש, שם הם יכולים ליהנות מחברה נורמטיבית ומקבלת.

מועדונית עופרים-המועדונית אשר איילים הקימו בשכונה שלנו לילדי כיתה א’-ו’ מהשכונה, והיא פועלת ארבע פעמים בשבוע, במסגרת של לימודיה (עוזרים לידים עם שיעורי הבית והלימודים) ולאחר מכן חוג שונה בכל יום. במסגרת עופרים- החברים שלנו מהקומונה יזמו חוג כדורגל.

ובין כל המוקדים קיים הפר”ח שאנחנו עושים- לכל אחד מאיתנו יש חניך אותו אנחנו מלווים באופן פרטני ועוזרים לו בלימודים או בכל תחום אחר- חברתי ואישי.

שנת שירות באיילים, לוד:

אתם בטח שואלים את עצמכם מה הקשר איילים ולוד? הרי עמותת איילים עוסקת בפיתוח הנגב והגליל ולוד נמצאת במרכז?!?!

כפי שאתם יודעים מצבה החברתי- כלכלי של העיר לוד קשה מאוד. במהלך השנה הזו התנדבנו על בסיס יומי בבתי ספר יסודיים, תיכונים ובמועדוני נוער. התנסינו בעבודה עם נוער בסיכון ובעבודה מאתגרת במקומות שהעזרה בהם הייתה חשובה מאוד ואף קריטית. אצלנו בכפר נוהגים לומר: “פריפריה חברתית”.  החיים בלוד לא רגילים והיריות והזיקוקים כבר לא מרגשים אף אחד. אך לצד סיפורים כאלו יש בלוד אנשים חמים שעזרו לנו אישית בשעת הצורך.

הכפר סטודנטים של איילים בלוד קם השנה. עוד כשעברנו לגור בתחילת שנה בכפר הוא עדיין היה נראה כמו חצי אתר בנייה חצי בניין מגורים. כשהגענו הכנסנו רוח חיים למקום שהיה נטוש לפני כן, בנינו בידינו ועיצבנו את הכפר כפי שאנחנו רצינו שהוא יהיה והפכנו אותו למקום “איילימי”, התחברנו לאוכלוסייה מסביבנו והקמנו מועדון אחה”צ לילדים מהשכונה.

אחד האתגרים, אם לא הכי גדול, הוא החיים בקומונה. למדנו אחד מהשנייה והתגבשנו כקבוצה. זו חוויה מיוחדת להכיר אנשים חדשים שלא פגשת אף פעם ולהתחיל ליצור משהו משותף. עבדנו בשיתוף פעולה, יצרנו חוויות מיוחדות רק לנו והכי חשוב התחלנו מסורת חדשה של צמיחה, עשייה ותרבות בלוד. כן כן בלוד.

לסיום, השנת שירות באיילים בלוד נתנה לי המון וזה מתחיל בתחום הפיזי שלמדתי שימושים פרקטיים לחיים על כלי עבודה שונים, ממשיך בלהקים פרויקטים גדולים והכי חשוב, בעבודה חברתית חשובה ומאתגרת שלא חוויתי אף פעם. השנת שירות בעמותת איילים היא מגוונת, מעניינת ומספקת.

קומונה א׳ בכפר הסטודנטים בלוד

נועם תירוש, פז כנרתי, הילה שכטר, נדב קרן, טל פרוינד וטליה מרטין.

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים