גרעין ההתיישבות בדימונה

יש חיים בדימונה

על אף הסטיגמה שיש לרובנו בראש על דימונה כעיירה קטנה ולא מפותחת, הכתבה הבאה תפתיע גם אתכם. על חבורת צעירים שמאמינה בעיר בכל מאודה ואף מתכננת להשתקע בה לתמיד.

עד לפני שמונה שנים, דימונה היתה עיר שמקסימום עוצרים בה בדרך לאילת. הצעירים עזבו בהמוניהם וההגירה השלילית החמירה עם הזמן, אך בשנים האחרונות יש מגמה גדולה של שינוי. ראש העיר מאיר כהן פועל רבות לשימור הצעירים, מצב חיי התרבות בעיר השתפר פלאים בעקבות פתיחת סנימטק ותיאטרון מקומיים. רמת החינוך עלתה והשתפרה, מפעלים שנפתחו בצמוד ל’רותם תעשיות’ שנמצא באיזור דימונה אף העלה את היצע העבודה בסביבה. גם הרכבת שמחברת את העיר לתל-אביב, עזרה לעיר לחזור לעמוד על הרגליים. מכלול הגורמים סייעו לתדמיתה של העיר, גרמו לקבלנים להשקיע בבניית פרויקטים חדשים ובכך אף העלו את שוק הנדל”ן בעיירה הדרומית. העיקר הוא, שכל אלו ‘החזירו את הצעירים הביתה’. אחד מאותם צעירים חוזרים הוא קובי יפרח, מי שעומד כיום בראש ‘גרעין הצעירים בדימונה’.

עשיה סטודנטיאלית

חבורת סטודנטים אידיאליסטים שהכירו ונפגשו בכפר הסטודנטים של ‘איילים’, עמדה לקראת סיום התואר ושאלה את עצמה- ‘מה הלאה?’ התשובה הטבעית של כל חברי הקבוצה היתה שחייבים לשמר את החבורה היפה הזאת. ואף יותר מכך- את האנרגיות הטובות ואת העשיה החיובית, היוזמות וההשפעה שהם עסוקים בה. קובי גדל בדימונה, אך לאחר הצבא הרגיש שאין לו מה לחפש בה עוד. הוא הצטרף לכפר של איילים והעביר בו את שנותיו הסטודנטיאליות . אחרי תקופת גלות כמו כל בני גילו, החליט קובי שהוא חוזר הביתה, לדימונה. “בזכות מרכז הצעירים בדימונה ועמותת איילים החלטתי לחזור. חיינו כולנו יחד באוירה סטודנטיאלית באיילים וחיפשנו מהי המשימה שלנו לשנה הבאה, התחלנו לחשוב על דימונה ולאט לאט גילינו שיש המון מה לעשות בעיר.” גרעין הצעירים מונה 25 חבר’ה דימונאים במקור ועוד 15 מכל רחבי הארץ, כאשר כמעט כולם נפגשו באיילים או בדימונה. “יש לנו כיום 13 ילדים בגרעין, 12 זוגות נשואים, ו-18 רווקים, גם דתיים, גם חילונים וזה הכיף, ההטרוגניות. אנחנו מקיימים שבת משותפת אחת לחודש, חוגגים את החגים יחד והסטטוס קוו שמור וברור. יש לימוד משותף ומפרה בין כולנו, נמצאים כאן אנשים ממגוון הקשת הישראלית. לומדים תורה, לומדים טקסטים למינהם, נפגשים אחת לחודש כולנו יחד ללימוד ולפעילות חברתית, יש הפריה הדדית מאוד גדולה.” מספר קובי.

בתחילת דרכם כגרעין, עסקו החברים בעיקר בבנייתם כקהילה אחידה ומגובשת אשר שמה לה למטרה להיות גרעין מעורב חברתית. הוקמו וועדות כגון: וועדת תרבות, וועדת פרויקטים, וועדת התיישבות ועוד. לאחר שנה של בנייה ועשייה פנימית עברו החברים לעסוק בהליך ההתיישבותי הכולל בתוכו מציאת קרקעות לשכונה זמנית וכן לשכונת הקבע. חברי הגרעין הקימו לאחרונה את עמותת צע”ד – צעירים בדימונה, עמותה שמטרתה ליזום ולדואג לצעירים בעיר בנושאי חינוך, תרבות והתיישבות- מטרתה להחזיר הביתה צעירים. כמו כן פתחו חברי הגרעין מועדונית לנוער בשכונה בעיר. מספר חברים מתוכם אף הקימו את התיאטרון בעיר כחלק מיוזמה של מפעל הפיס לקידום התרבות בפריפריה.

משתקעים ומשפיעים

בשיתוף עמותת ‘איילים’ והמשרד לפיתוח הנגב והגליל, עתידים חברי הגרעין לעבור בקיץ לשכונת יצחק שדה, שכונת קראוונים זמנית שתהווה בקו”ם לצעירים שרוצים להישאר,לחזור ולהגיע לגור בדימונה. חברי הגרעין מתכננים לגור בה במשך שנתיים- שלוש, זאת במקביל לבניית בתי קבע עבור כלל הצעירים בעיר, במחירים מסובסדים. “יש פה איכות חיים, אויר טוב, משפחות חמות, עיר ירוקה, ובעיקר יכולת לחיות חיי קהילה משמעותיים.” אומר קובי בסיפוק ובאהבה לעיר שעד לפני מספר שנים חשב שסיים איתה את הרומן.

הגרעין שותף פעיל בכל התחומים בעיר ומפעיל מספר פרויקטים. ביניהם פורום חינוך ונוער – מתוך ראייה חינוכית, וכחלק מהעובדה שחצי מחברי הגרעין נמצאים במשרות מפתח הנוגעות בחינוך, ילדים, נוער ונוער בסיכון. הוקם פורום חינוך אשר שם לעצמו מטרה לקדם ולהשתלב בחינוך הנוער בדימונה. פורום זה נפגש אחת לחודש בהנחיית אחד מחברי הגרעין במטרה לבנות תוכנית עתידית  בעלת מטרות ויעדים לשנה הקרובה ע”מ להשתלב בתחום חינוך ונוער ברמה עירונית בדימונה.

פרוייקט נוסף עליו הם אחראיים, הינו פרוייקט נוער ניצחון –  פרוייקט הליבה של הגרעין, החל משנת תש”ע. בשנה האחרונה התרחבה הפעילות במסגרת הפרוייקט, גדלו מספר הנערים המשתתפים בפעילות וכן מגוון הפעילויות המוצע רחב יותר. אוכלוסיית היעד של הפרוייקט, הינם נערים ונערות בגילאי 13-18, משכונת הניצחון ונווה דוד. הפעילות השוטפת כוללת קבוצות פעילות, מועדון נוער אשר פועל פעמיים בשבוע, מרכז לימודי שפועל פעמיים בשבוע, וכן אירועי שיא לציון חגי ישראל. הפעילויות עוסקות בתכנים ערכיים שונים כגון: גיבוש, העמקת ערכי אהבת הארץ, התנדבות ופיתוח מנהיגות ותרבות בשכונה. בנוסף, במסגרת המטרה להפעיל תוכנית מקיפה ומכילה עבור בני הנוער, מתקיימות חונכויות אישיות אשר מעמיקות את הקשר של הצוות עם בני הנוער ואת יכולת ההשפעה. פרוייקט זה מנוהל ע”י חברת גרעין המתוקצבת ע”י הגרעין בחצי משרה.

לאחרונה אף הוחלט בגרעין, לאמץ את בית הספר צבר, בית ספר לילדים עם מוגבלויות.

פרוייקט מענין נוסף בו שותפים החברים, הינו פרוייקט וועדי בתים- משימה שעלתה מהשטח ממספר חברי גרעין שהיו שותפים ב’פרלמנט הצעירים’ והתגוררו בשכונת מלכי ישראל. בגרעין הבינו שעל מנת למנף את השכונות הותיקות בדימונה, ולהפוך אותן למקום נעים יותר לתושבים הגרים בהן וכן למשוך צעירים לשכונות, יש לעשות עבודה מבפנים. מתוך הבנה כי התושבים עצמם הם אלו אשר יחוללו שינוי בשכונה. הפרוייקט עובד בשני מישורים- במישור השכונתי, ובמישור הפרטני. נוסף על הפעילות השכונתית, גם הפעילות בבנינים עצמם הורחבה השנה.

צוות של חברי גרעין, סטודנטים וש”שינים, עובר הכשרה מקצועית על ידי מגשרת קהילתית, על מנת לתת לו את הכלים לסייע לשכנים לגשר על מחלוקות רבות שנים, ולפתח יחסי שכנות טובים יותר. הצוות מחולק לזוגות, כאשר כל זוג מלווה בנין אחד. תפקידו של הצוות המלווה לזהות מה הצרכים של הדיירים המתגוררים בבנין ולעזור להם לפעול למען קידום הצרכים של עצמם, תוך דגש על זיהוי השכן המתאים להיות ועד הבנין והכשרתו לקחת על עצמו את האחראיות על הנעשה בבנין.

נוסף לכל אלו, חברי הגרעין לוקחים חלק נכבד בפרלמנט הצעירים בדימונה ובפרלמנט נגב. כ 12 חברי הגרעין עובדים במשרות מפתח בעיר בנושא החינוך והרווחה.

יוזמה אחרונה שיש לציין, היא נהורא- בית מדרש לצעירים אשר הוקם בשנה האחרונה ומהווה מקום מפגש עבוד דתיים וחילוניים. נהורא משמש כבית לדו-שיח יהודי וחברתי. חברי הגרעין לוקחים חלק רב בפעילות הבית מדרש, שיעורים, חגים, חיי קהילה ועוד.

בכמה מילים, מה החזון שלכם?

אנו, חברי גרעין הצעירים בדימונה, שואפים לגבש קהילה מעורבת של דתיים וחילוניים-

תוך מתן דגש על ערכים של שוויון, סובלנות, זיקה למורשת ישראל ופתיחות לאחר, אחריות הדדית, מעורבות חברתית, וציונות המונעת מאהבת האדם והארץ.

הגרעין שם לעצמו מטרות להמשיך ביישוב הארץ, להוות אבן שואבת לעידוד ההתיישבות, היזמות והתרבותולעודד את פיתוח הנגב בכלל ודימונה בפרט. רצוננו הוא מה שיותר להיות חלק מהעיר ולהשתלב ולהיטמע בקרב האוכלוסיה המקומית והייחודיות שלנו בכך, היא שרבים מאיתנו בני המקום.

אפשרויות קליטה: הגרעין פתוח לקליטת זוגות ורווקים כאחד. הגרעין מעוניין לשמור על השוויון בין אחוז הדתיים לחילוניים בו. המעוניינים ורוצים להיות חלק מקהילה חברתית ומגובשת, מוזמנים ליצור קשר:

קובי יפרח- 050-7492648

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים