בואו להכיר את כפר הסטודנטים במנחמיה

כפר הסטודנטים במנחמיה

כפר הסטודנטים במנחמיה הוקם בשנת 2008, הוא הכפר השני שהוקם בעמק המעיינות (לשעבר עמק בית שאן). הכפר שוכן במתחם בית הספר ‘מיכאל’ שנסגר לפני שנים ונותר נטוש עד כניסת איילים. הכיתות בבית הספר, חדר האוכל, חדר המורים וחדר השרת הפכו כולם לדירות סטודנטים. למתחם בית הספר נוספו גם מספר קרוואנים והיום מונה הכפר 32 סטודנטים, ש”שנים וצוות.
הסטודנטים והש”שנים מתנדבים במושבה מנחמיה ובמסגרות המועצה תחת ארגוני החינוך הבלתי פורמלי- שלוחת המתנ”ס ותנועת הנוער ‘בני המושבים’ שנכנסה השנה לפעילות במושבה. הכפר במנחמיה הוא היחיד בעמותה שבו הסטודנטים פועלים ללא מלגה (!) ולמעשה על כל סטודנט להוביל פרוייקט שנתי ולהשתתף בשאר הפרויקטים של החברים בכפר.
מלבד מהעבודה החינוכית בתוך המושבה פעילים הש”שנים בבתי הספר האזוריים, בעמותת הסיעוד של המועצה, ובישובים הסמוכים- ירדנה ובית יוסף.
מלבד זאת, האיילים במנחמיה שותפים בתהליך הקהילתי, משתתפים בארגון אירועים קהילתיים, טקסים, מסיבות חגים, ומעורבים בפורום הקהילה.
העבודה החינוכית והקהילתית אינה כל הפעילות של הכפר, האיילים ממנחמיה מקדמים ומחזקים גם את נושא התרבות הצעירה. השנה התחיל הכפר להרים ליין שבועי מוסיקלי- ‘הג’אמושבה’ (ג’אם סשן במושבה) בו צעירים מכל האזור- מעמק הירדן, עמק המעיינות ומנחמיה מתאספים בכפר הסטודנטים של איילים, איש איש וכלי נגינתו, שרים, מנגנים שותים ואוכלים ובעיקר נהנים מהאוירה הצעירה והחברית שיש בכפר. בנוסף, הוקם בכפר מתחם צעירים קיצי, המורכב מבמה, מדשאה גדולה וטריבונה ממוחזרת העשויה מצמיגים, כמו שיודעים לעשות טוב טוב באיילים. המתחם הוקם במסגרת ימי העבודה בפסח שהתקיימו השנה במנחמיה! זו הייתה זכות בשבילנו לאחר בכפר ובמושבה את 650 חברי איילים שהגיעו מכל הארץ, מהדרום ומהצפון כדי לסייע בבניה ובשיפוץ. וכך שופץ מגרש הטניס הישן והמוזנח והפך בין יום למרכז שוקק חיים לאנשי וילדי המושבה, נבנתה סככה לאירוח מטיילי שביל ישראל, נבנה מצפור על גבעת האהבה במושבה, נצבעו עמודי התאורה בכניסה למושבה וברחוב המייסדים והוקם שלט חדש בכניסה למושבה- ‘מנחמיה- מאז 1901′.

המושבה מנחמיה הייתה היישוב היהודי היחיד בעמק כשנוסדה בשנת 1901. כך עברה המושבה שנקראה אז בפי כל ‘פריז של הגליל התחתון’, את השלטון העות’מני, שרדה את הכיבוש הבריטי, הייתה שם את בהקמת המדינה, קלטה אליה מאות עולים מארצות ערב, לחמה במלחמת ההתשה, וצפתה לעבר אי השלום בנהריים כאשר נחתם ההסכם עם ירדן. מקום המדינה ועד שנת 2006 הנהיגה מועצה מקומית את המושבה הותיקה מהעמק. בשנה זו פורקה המועצה המקומית, והמושבה עברה לשלטון המוניציפאלי של המועצה האזורית עמק המעיינות. מאז המושבה נמצאת ב”משבר זהות”. אחת המטרות המרכזיות של איילים בעמק המעיינות היא לחבר בין המושבה הותיקה מנחמיה, שהפכה לישוב הגדול ביותר במועצה אך גם המבודד ביותר, לבין המועצה האזורית עמק המעיינות שנמצאת גם היא בהתחדשות ושואפת לזנק מעלה. אנו באיילים עסוקים בקידום פעילות תרבותית בעמק במטרה להביא צעירים מכל האזור למושבה מנחמיה, בני קיבוצים וסטודנטים שוכרי דירות. – לשם כך בנינו את מתחם הצעירים שלנו.
רעיון ההתיישבות בעמק מתחיל לקרום עור בין חברי הכפר הותיקים, וכולנו תקווה שלאחר תקופה בה גרנו יחד, התנדבנו יחד ובילינו יחד, נרצה גם להישאר יחד ולבנות את ביתנו יחד בגליל.

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים