שנת שירות באיילים – קומונות באר שבע ומנחמיה

חברי שנת השירות של איילים מספרים על חווית שנת השירות שלהם

איילים בשבילי – דניאל טלר העיר העתיקה באר שבע

להיות ש”ש באיילים זה לא באמת להיות ש”ש. זה להיות נער בן 18 שקיבל דח”ש מהצבא ונכנס לעמותת איילים אבל חווה ועושה דברים ששום נער שרוצה לעשות שנת שירות לא חלם עליהם.

איזה נער בשנות ה- 2000 חשב שהוא יבנה בית פיזית בחיים שלו ולא רק בשנת שירות, שהוא יקבל אחריות כחלק מצוות, לתפעל חצר תרבות כל כך משמעותית ומדהימה בבאר שבע העתיקה, בשם “החלוץ 33″. שתחומי האחריות שלו יהיו מצד אחד קביעת וארגון הופעות של מיטב האמנים והלהקות בארץ, ובמקביל היכולת לתת במה לאמנים מקומיים מתחילים. מצד שני, הוא מתעסק בתפעול שוטף של המקום באירועים. שהוא יחיה חיים חצי סטודנטיאלים  כי הוא חי בכפר סטודנטים ויש לו יד חופשית ועצמאות מאוד גדולים. ואם כל זה לא מספיק, אז הוא גם יתנדב במקומות שחלקם של העמותה וחלקם הוא יבחר באופן עצמאי לפי מה שהוא מרגיש לנכון שהוא יהיה הכי פורה בהם והכי משמעותי.

אני יכול לומר שלמרות שעברה רק חצי משנת השירות, הצלחתי לפתח ולבטא בשנת שירות שלי, אם זה במוקדים ואם זו התפתחות אישית בשעות הפנאי, את רוב התחביבים והכישורים שלי ואת הדברים שהיו חשובים לי להמשיך ולעסוק בהם בשנת שירות כמו קרב מגע ומוסיקה. אם זה אימוני קרב מגע במוקד בוקר או סדנת קרב מגע בעוגן הקהילתי בזמן הגראדים, או סדנת כתיבה יוצרת במועדונית “כפית” של עלם. בנוסף  ללמוד ביוצרים חלומות בנגב כתיבה והלחנה ולהופיע ב”חלוץ 33″.

אני חושב ובטוח שכל הדברים האלו ביחד, למרות הקשיים שבשנה הזאת, הם מה שמייחדים והופכים את שנת השירות באיילים לכל כך מדהימה ופורייה.

דניאל טלר ש”ש בבאר שבע העיר העתיקה 2011-2012.

להיות שינשין באיילים  - נועם שלו ש”ש בבאר שבע שכונה ד’ 2011-2012. :

להיות שינשין באיילים זה טירוף!

מתחילים את השנה שניה וחצי אחרי שסיימת ללמוד ומה אתה כבר יודע מהחיים שלך?!
מה שעוברים בשנה הזאת (שלעולם לא תהיה כמותה) זה פשוט הזוי:
בואו נגיד שאצטרך שמשהו רציני יקרה בשביל שאזמין איש מקצוע מהיום ואילך -

למדתי לעשות כל כך הרבה דברים עם מליון ואחד כלים במגוון רחב בעולם המלאכה.

ומתי עוד יצא לי להקים יישוב חדש במדינת ישראל או לבנות עם הסטודנטים והגרעין המטורף שלי תשתיות ליחידות הדיור החדשות שנבנו בפסח באשלים+סיומן בחודשי העבודה שלנו בתחילת שנה.

עם כל זה שלמדתי בפנימייה (בכפר הירוק) וחשבתי שבאתי עם יתרון לקומונה אז הפלא ופלא – לא ממש. למדתי כל כך הרבה דברים על עצמי, על חיי שיתוף, על חיים שהם פחות או יותר עצמאיים וקיבלתי טעימה יפה של הכנה לחיים. הכרתי מלא אנשים חדשים ומעניינים ונחשפתי לתרבות ולמוזיקה שהיה לחלוץ 33 בעיר העתיקה להציע רוב ימות השבוע. נקשרתי לחניכים שלי ולשכונה כמו שלא נקשרתי מעולם והיוזמות/ פרוייקטים שאנחנו מריצים והרצנו לא נספרים על אצבעות ידיי.

אבל אם עוד לא הזכרתי השנה עוד לא נגמרה והחלק המעניין עוד לפנינו (החלק שבו אנחנו במירוץ נגד הזמן להספיק כמה שיותר), אז אסיים בכך שאומר שהשנת שירות באיילים מהווה ויהווה חלק גדול, בלתי נשכח ומשמעותי מחיי ואין ספק שזוהי השנת שירות הכי מגוונת, מספקת וכייפית שאפשר להציע!

שנת שירות באיילים – מאת : נוי איתן מקומונת מנחמיה

אחרי מהפך מדהים בכפר בעקבות עבודות פסח ועם הקיץ בפתח אפשר לומר- טירוף במנחמיה!!

חזרנו לשגרה, לעבודה אינטנסיבית במוקדים לקראת הקיץ, לערבי כפר וג’אמושבה ולסיום הפרויקטים של ימי העבודה.

לאט לאט, אני כבר מתחילה להרגיש את הסוף, למרות שעדיין נשאר עוד זמן…

לאחרונה, הצלחנו להגיע לנקודת שיא במוקדים. מתחילת שנה שאנו מנסים להקים חממה במוקד הבוקר שלנו והשבוע קיבלנו תרומה גדולה שמאפשרת לנו לעשות זאת!

קשה לי לתאר את שנת השירות הזו. הייחוד הכי גדול בה הוא השילוב בין העבודה הפיזית לפעילות החברתית והשינויים הבלתי פוסקים. הרבה פעמים זה מציק, אבל במבט לאחור הספקתי להתנסות במגוון רב כל כך של חוויות! מבניית בתים אקולוגים והקמת יישוב חדש להפקת אירועים לנכים וביקורים בבתי חולים. בנוסף, המעבר לחיים במנחמיה ובכפר גם הם התנסות מיוחדת. להבין שסטודנט יכול להיות כמו אח גדול ושאפשר ללמוד המון מסיוע לאוכלוסייה חלשה. אבל אם הייתי צריכה להצביע על הדבר החשוב והמשמעותי ביותר השנה, כמובן שזה היה הקומונה. ללא ספק, זוהי החוויה המשמעותית ביותר שחוויתי השנה. ועם כל הוויתורים, הריבים, הלילות הלבנים והקשיים, לא הייתי מתחרטת על תקופת הזמן הזו, כי ממנה הרווחתי הכי הרבה. קודם כל חברים שמכירים אותי מכל זווית אפשרית, בגרות,העצמה אישית וכמובן הרבה צחוקים וכיף. אז כן, לא קל להיות ש”ש בעמותת איילים…אבל אין ספק שזה שווה את המאמץ!

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים