בואו להכיר את כפר הסטודנטים איילים בדימונה

ברוכים הבאים לכפר הסטודנטים של עמותת “איילים” בדימונה

“שקיעה ורודה בין הגגות, אספלט כחול מלמטה, עיני נשים נוגות, נוגות אומרות לערב “למה באת”? (ערב עירוני/נתן אלתרמן)

בדימונה ישנם 2 כפרי סטודנטים, ובהם מתגוררים שני סוגי עכברים, “עכבר העיר” ו”עכבר הכפר”.

“עכבר העיר” גר לו בליבה של שכונת “מלכי ישראל”, מרחק הליכה מהתחנה המרכזית ומהמרכז המסחרי של דימונה. “עכבר העיר”, בכפר ה”עירוני”, מספר בין בנינים, על השכנים המעניינים, ותיקי דימונה לצד עולים חדשים, קשישים, משפחות מרובות ילדים ומשפחות צעירות שחייהן לא פשוטים. השכנות עוטפות את עכברי העיר בחיוכים שלהן, ובכל ערב יכול הוא ללכת אליהן בלי הזמנה, לארוחה חמה אחרי יום לימודים ארוך (בכל זאת סטודנטים, למי יש כח לבשל?!). סביבה זו מהווה פוטנציאל לסטודנטים מוכשרים ויזמים, שרוצים להרגיש את העשייה המשמעותית, את התרומה, ליצור קהילה משותפת עם קשישים וילדים מקסימים שלא עם כולם החיים היטיבו, ובתמורה לקבל מהם המון חום ואהבה. תושבי הכפר העירוני, חשים במשמעות הגדולה ביותר בקרב כפרי איילים. הכפר יחגוג השנה 5 שנים להווסדו, וניתן לראות את השינויים שהשכונה עוברת בזכות המפגש המיוחד הזה עם הסטודנטים והש”ש.

ו”עכבר הכפר”, על ההרים והזריחות הוא מספר. ה”כפרי” הוקם לפני 6 שנים, וממוקם על שפת הואדי ליד נחל דימונה, עם הנוף הכי יפה שיש במדינת ישראל. בכפר גרים 50 סטודנטים, בקרוואנים ודירות קבע. המיקום פסטוראלי, החצר האחורית של עכברי הכפר, היא המדבר, החצר הקדמית היא שכנים טובים.הכפר ידוע ככפר עם המסיבות הכי טובות, ערבי תרבות יצירתיים, המון חבר’ה מוכשרים, ופאב שעובד בימי חמישי לתושבי העיר והכפר, ומסתיים באופן קבוע עם ג’ם סשן שקט לאור הזריחה המשגעת.

ובניהם,מוקדים חברתיים המשותפים לשני הכפרים, המתמקדים בילדים ובנוער. ישנם שלושה מועדונים שמופעלים אחר הצהרים, “עופרים” לילדי שכונת מלכי ישראל, “נוער ניצחון” לבני נוער בסיכון בשכונת הניצחון בדימונה, ו”מרכז הנוער העירוני” שמיועד לכל בני הנוער של דימונה, נוער נורמטיבי ונוער קצה, ומגיעים אליו בממוצע 100 נערים ונערות בשבוע.

בשעות הבוקר אנחנו מאמצים שני בתי ספר, אחד בקאצר-א-סר, יישוב בדואי סמוך לדימונה, ואחד בדימונה, תיכון זינמן. בשניהם פועלות חממות שהוקמו על ידי איילים, בהם התלמידים לומדים על אקולוגיה, קיימות, חיבור לאדמה דרך גידול צמחים והקמת גינות קהילתיות.

ומה עוד בינהם?! שותפות לספסל הלימודים ביום ואז בערב סתם נהנים. ערבי תרבות הנחגגים לרגל כל מאורע, שמחת חיים, שכנות טובה ובעיקר חברות המבוססת על עשייה משותפת ואמונה בדימונה.

אז בדימונה יש בנו מזה וגם מזה יש בנו שניהם.

תמונות מדימונה עירוני וכפרי

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים