סטודנטים יקרים,

השנה- במלאת 10 שנים לעמותת איילים, קיימנו תהליך מקיף של בניית תכנית אסטרטגית אשר מטרתה –  בחינה והתאמה של מבנה ותכנית העבודה ליעדים שלנו כארגון:

1. חיזוק מפעל ההתיישבות בנגב ובגליל שהצלחתו תימדד בהבאת צעירים רבים ככל האפשר למרחבי הנגב והגליל.

2. הפיכת העיר לוד למרכז סטודנטיאלי כחלק מתכנית ממשלתית בעניין .

לצורך כך שכרה העמותה את שירותיו של מיכה פריינד יועץ אסטרטגי שעיקר התמחותו במגזר השלישי ( ביו השאר מיכה הכין את התכנית האסטרטגית לסוכנות היהודית ) לטובת בניית תכנית שתהלום בין מבנה פעילות העמותה ליעדים הארגוניים שלה.

במסגרת התכנית פגש מיכה סטודנטים, רכזים ומנהלים בארגון .
במסגרת מסקנות התהליך הועלו מספר אתגרים להם אנו מקווים יינתן מענה בתכנית החדשה.

נקודת המוצא בתהליך היתה בחינת שלושת המרכיבים המרכזיים בפרויקט איילים והשפעתם על היעד המרכזי של הפרויקט -”יצירת תנועת התיישבות של צעירים בנגב ובגליל והפיכת העיר לוד למרכז סטודנטיאלי”

1.מערך הפעילות החברתית-במסגרת התהליך עלה בבירור הצורך של גיוון תכניות המלגות הן ביחס להיקפי השעות והן בתכני הפעילות על מנת לאפשר למעגלים נוספים של סטודנטים לקחת חלק בתכנית .

2.תכניות בוגרים – הפניית משאבים נוספים לתכניות הבוגרים תוך הכפפת התכנית לרמת המרחב בעמותה כך שבנוסף לכפרי הסטודנטים והש”ש ייכלל תחת אחריות מנהל המרחב גם נושא מתחמי הבוגרים כחלק מרצף התיישבותי שמתחיל בגיל 18 בהשתתפות הש”ש ומסתיים עם הבשלת גרעין ההתיישבות.

3.מבנה הארגון- חלוקת העמותה לשלושה מרחבים כפי שיפורט בהמשך תחת מנכ”ל העמותה לצד מערכי תמיכה רוחביים בתחום הלוגיסטיקה, החינוך וגיוס המשאבים ותוקם חברת ניהול נפרדת אשר תבצע את כל הפעילות המקצועית בתהליך (ליווי משפטי, התנהלות מול יישוב קולט, אישורי בנייה והסדרת כפרים) וקובי יפרח ישמש בה כמזכ”ל.  כל הפעילות “הרכה” להנבטת וליווי הגרעינים יוכפפו למנהלי המרחבים.

לקראת שנת הפעילות הבאה, יבוצעו השינויים הבאים:

1.מלגות לימודים-  עד היום כל סטודנט בעמותה נדרש לבצע פעילות חברתית במסגרת השותפות עם פר”ח. החל משנה הבאה, סטודנט באיילים לא יחויב בפעילות חברתית למעט חובותיו למלגת מפעל הפיס כפי שמצוין במכתב מתווה שנה הבאה. בנוסף, סל האפשרויות למלגות עבור סטודנטים באיילים מתרחב והוא עתיד לכלול השנה בנוסף לפר”ח גם את  מלגת מיראז‘ והסוכנות היהודית.

2.מלגת מפעל הפיס-איילים- אשר ניתנת לכל סטודנט באיילים במסגרת שיתוף הפעולה האסטרטגי שנרקם עם מפעל הפיס. מלגת הפיס מאפשרת לנו להגדיל את הפעילות היזמית בכפרים גם לכיוונים שאינם במסגרת הפעילות החברתית המוכרת עם פר”ח. .

3.מבנה ארגוני מרחבי-  מרחב דרום יפוצל ל- 2 מרחבים קטנים יותר:
מרחב נגב דרומי- אשלים, ערד, דימונה, ירוחם
מרחב נגב מערבי- לוד, אופקים, יכיני, באר שבע עתיקה + החלוץ

4.מבנה ארגוני כפרי- מנהלי הכפרים יעמדו בראש צוות מוביל הכולל את רכזי “פר”ח איילים” אשר יהיו ממונים על הפעילות הקבוצתית בכפרים בלבד (חממות ומרכזי עופרים). צוות “רכזי איילים” אשר ייבחר מתוך הכפרים, יוביל את הפרויקטים הקהילתיים ואת הפעילות הכפרית בכלל ויהווה את עתודת ההנהגה של העמותה בכפרים.

5.מתחמי בוגרים- אשר הוקמו בשיזף, אשלים, ירוחם, דימונה עירוני ובשדה בוקר ועתידים להיות מוקמים גם במצפה רמון, קרית שמונה וקיבוץ נווה איתן יהוו פתרון מגורים של דיור בר השגה לבוגרים של העמותה. לפרטים והרשמה

תנאי הקבלה למגורים הם -
מסיימי תואר ראשון ומעלה
סטודנטים לאחר מגורים של לפחות שנתיים באחד מכפרי איילים.
תינתן עדיפות לזוגות/משפחות.

  מכתב לסטודנטים ממשיכים מצורף גם כאן.

רגע לפני סיום שנת הפעילות – אני רוצה להודות למנהלים ולרכזים על הזמן שהקדישו במסגרת תהליך הייעוץ ובכלל על פעילות ענפה ומשמעותית בשנה האחרונה ולאחל בהצלחה למנהלי המרחבים הנכנסים :
אודי  יפרח – מנהל מרחב נגב דרומי ולאייל מכבי – מנהל מרחב נגב מערבי.
ניפגש כולנו בעבודות הקיץ במצפה רמון ובהכשרות הקיץ!

נחמי גייניס
מנכ”לית איילים

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים