תוכנית החממות

תוכנית החממות של עמותת איילים יצאה לדרך בעידוד, תמיכה וברכת הדרך של משרד החקלאות

מצמיחים את הדור הבא – פרוייקט החממות של עמותת איילים

לפני כשנתיים יזמו מתנדבי שנת השירות בקומונת ירוחם של עמותת איילים הקמת חממה בשטח בית הספר היסודי “המאוחד” בו פעלו. הרעיון להקמת החממה נבע מהתחושה כי המענה לתלמידים המתקשים במסגרת בית הספר לא היה מקיף. לכך נלוותה התפיסה כי עבודת כפיים והיכרות עם הטבע תסייע לתלמידים לתעל את האנרגיות שלהם למקומות חיוביים.

כדרכם של מתנדבי שנת שירות (ש”ש) ליזום ולהוציא מהכוח אל הפועל רעיונות ייחודיים, הצליחו לגייס אותם ש”ש תקציב ראשוני להקמת חממה. המשך התהליך היה בשנה לאחר מכן כשנבנו מערכי פעילות, ונוצר מרחב פעולה מסביב לחממה בו יוכלו הש”ש והתלמידים ללמוד וללמד על מערכת מחזור ועל תהליכי צמיחה ונביטה של צמחים. לכך הוסיפו הש”ש מתחם ליצירה מן הטבע, והעניקו לתלמידי בית הספר חוויה הוליסטית ומיוחדת.
כיום, שנתיים לאחר מכן, עומדות ברחבי הנגב והגליל כ-7 חממות מפוארות. בהתגייסותו של משרד החקלאות לעניין נראה כי ישנה תמיכה והבנה של מהות הרעיון: הפיכת בית הספר למרחב לימוד רב גוני. תקציבי העתק הדרושים להקמת מתחמי חממות וסביבה ירוקה בבתי הספר בהם פועלת עמותת איילים הועברו לשם שדרוג החיים החברתיים בבית הספר ולמתן אפשרות נרחבת ללימוד וצמיחה, תרתי משמע.

בבתי הספר השונים בהם פועלת עמותת איילים נמנים יסודיים, חטיבות ביניים ותיכונים. לכל בית ספר מותאמת תוכנית הלימודים והעבודה הייחודית, אותה מפתחים הסטודנטים והש”ש הפועלים בבית הספר תחת קורת הגג של פר”ח והחברה למתנ”סים. שיתוף פעולה הדוק זה בין כלל הגורמים מביא לייעול אופי הפעילות, תמיכה משמעותית של הנהלות המוסדות החינוכיים והיענות מקסימלית מצד גורמים ברשויות להכשיר את השטחים בבתי הספר לטובת העניין.
היישובים בהם פועלות חממות החל מהשנה הנוכחית הם: ביר הדאג’ (כפר בדואי במועצה האיזורית רמת נגב), אשלים, ירוחם, דימונה, באר שבע, שדרות, ועכו. חשיבות הפריסה של החממות ברחבי הארץ הינה לשם מתן מודל לדוגמא לבתי הספר הנוספים במרחב הגיאוגרפי של הנגב והגליל.

גלגולו של הרעיון מיוזמה של בני שירות לכדי תוכנית בחסות ממשלתית מעידה על יכולתם של צעירים במדינת ישראל להוביל שינויים ומהלכים מרחיקי לכת בתפיסתם החינוכית והערכית.

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים