על אגף ההתיישבות ותוכניות המשך והקמת הישוב שיזף

מה הוא אגף ההתיישבות ותוכניות ההמשך  של  עמותת איילים ?

אגף ההתיישבות בעמותת איילים נבנה לטובת מסיימי תואר ומעונייני התיישבות בנגב ובגליל  ונועד ללוות אותם במהלך שלב ההחלטות לעתיד, הן בהשתלבות במעגל העבודה והן בבניית ביתו.

פעילות האגף מתמקדת בשלושה תחומים : דיור – בשנה האחרונה עמותה יחד עם גרעיני ההתיישבות הקימה את היישוב שיזף ברמת נגב, דימונה – כפר צעירים וערד שאת תחילת בנייתנו נחל במאי 2012

תעסוקה – יחד עם קרן מיראז’ פעול האגף ע”מ לכוון ולמקד את המעוניינים בהתיישבות בנגב מקומות תעסוקה בנגב אשר נותנים אופק עתידי למתיישב

ייזום וליווי קהילות חיים משימתיות – מובילי הגרעינים נפגשים במפגש לימודי אחת לחודש ע”מ ללמוד וללמד.

הגרעינים הקיימים מורכבים מרוב בוגרי איילים שגדלו בכפרי הסטודנטים והיו חלק מתהליך ה”כשרת הלבבות” ומצטרפים  נוספים שחברו לקהילות החיים ומתגוררים יחדיו בישובי הקבע.

כיום בעמותה 11 גרעיני התיישבות: אשלים, דימונה, שיזף, ארז, כרמים ערד ובאר שבע

בגליל – נווה אור, מלכיה, קרית שמונה וחצור הגלילית

מובילי גרעין שיזף מספרים על הקמת הישוב החדש שיזף

שמיל ודפי  אדלר הם שני ירושלמים ש’גדלו’ בכפר הסטודנטים בדימונה. לפני כשנה הם התחילו לגלגל חלום להקים ישוב מעורב ברמת נגב. את הפצת רעיון הגרעין הם עשו באמצעות תכתובת מייל עד שהתגבשה לה חבורה נחמדה של כ-30 חבר’ה. חלקם רווקים, חלקם נשואים עם ילדים. הם כולם בעלי חזון ואורך רוח. באוגוסט האחרון, בעקבות המחאה החברתית, עמותת ‘איילים’ וגרעיני הבוגרים לקחו על עצמם את קידום הפרוייקט של הישוב שיזף והוחלט להקים 11 נקודות בנגב על משקל תוכנית ’11 הנקודות’ מ-48′. בהתחלה היה ליד המועצה המקומית רמת נגב, קרוב מאוד לצומת טללים רק קראוון, דיר קטן וכמה פרגולות. וביום רביעי ר”ח אדר, עלה על הקרקע ישוב חדש בישראל שנקרא ‘שיזף’. במעמד השר סילבן שלום ודוד מיראז’ יו”ר קרן מיראז’ בישראל, נחנך הישוב ברוב עם ובהתרגשות גדולה.
לאט לאט הגיעו בדרגים הבכירים במדינה ובמועצה המקומית להכשרת השטח ובעיקר להכשרת הלבבות להקמת ישוב חדש בנגב. “חשוב לציין שלולא יוזמתם של המשרד לפיתוח הנגב והגליל, החטיבה להתיישבות יהודית בסוכנות, הרשות המקומית והיו”ר שלה שמוליק ריפמן וכן ש”שנים של העמותה, אשר הקימו במשך עשרה ימים בעבודת כפיים את הישוב, כל זה לא היה קורה.”
דפי אדלר, שנכנסה לקראוון החדש שלהם רק ביום שישי האחרון מספרת בהתרגשות “זה רעיון שהתחיל להתבשל לפני שנה. במהלך השנה הזאת גיבשנו חבורה ערכית שמעוניינת לחיות חיי שיתוף בין דתיים לחילונים בצורת התיישבות כפרית. כמו כן האידיאל שיש בפיתוח הנגב עמד לנגד עינינו כל הזמן. והנה, זה קורם עור וגידים. אנחנו כבר כאן ויש לנו שלט חגיגי המעיד ‘הגעתם לשיזף”.
מה כבר יש לכם במקום?
יש לנו עשרה קראוונים וגנרטור ואנחנו אפילו מחוברים למים, לחשמל ולביוב. יש גם מעט עצים שנשתלו לאחרונה ויש כאן בעיקר אנרגיות טובות ואנשים מדהימים. אנחנו חמישה זוגותמשפחות דתיים וחמישה חילונים. לכולם כאן יש רצון לחיות יחד מתוך כבוד הדדי והתחשבות. רצון לחיות בקהילה משמעותית, משותפת של אנשים שתומכים אחד בשני ויוצרים משהו במשותף.
נשמע שיש גיוון רב ביניכם, זה לא קשה?
זה נכון, כל אחד מגיע מהעולם שלו אבל רב המשותף על המפריד. המטרה המשותפת מאחדת אותנו וזה העיקר.
איך ההרגשה להקים ישוב?
זה מאוד מרגש ומשמח, אנחנו מאמינים שיש פה משהו מיוחד שחשוב לעמ”י ולאיזור הזה בפרט, להביא צורות חיים אחרות וחדשות לנגב. יש לנו רשימת המתנה של חמישים איש שמעוניינים להצטרף. אנשים מחפשים את החיים המשותפים. אנחנו מקווים שיוזרם לכאן עוד כסף שיוכל לספק תשתיות נוספות ועוד קראוונים כדי שנוכל לקלוט את כל המבקשים.
“קורים כאן דברים שאנשים ממרכז הארץ כלל לא מודעים לקיומם. אנחנו מפתחים כאן מודלים רבים של ישובים מעורבים, של עשיה חברתית ותרומה בקהילה. ” כיום למעלה מ-700 סטודנטים הם חלק מעמותת איילים. הסטודנטים לומדים במוסדות אקדמאיים ברחבי הנגב והגליל. הם מרוויחים אווירה סטודנטיאלית בכפר, מלגה של 10,000 ₪, דיור מוזל והסעות חינם לקמפוס. והם מחזירים 300 שעות בשנה לקהילה. אחרי הלימודים סטודנטים רבים רוצים להשאר ולחזק את הנגב והגליל ולהשתייך לצורות החיים המיוחדות כפי שחוו בכפר. “עד היום קמו כבר 11 גרעיני התיישבות של בוגרים של הכפר. מגיעה קבוצה של חברה ומתיישבת בתוך קיבוצים קיימים הצריכים חיזוק. רוב הגרעינים מעורבים דתיים וחילונים וגם זה דבר שמוכיח את עצמו שוב ושוב. אנשים רוצים להפגש, לדבר, להפתח ולהתחבר ” .

תמונות מהקמת שיזף

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים