בואו להכיר את כפר הסטודנטים בקריית שמונה

כפר הסטודנטים ק”ש על חממה, פר”חים, ובחירות בחיים

מאת: עידו אורן, רכז חממה ואימוץ בי”ס, ק”ש

רקע על הכפר

כפר הסטודנטים של איילים בקריית שמונה הוקם לאחר מלחמת לבנון השנייה, בקייץ של שנת  2006 . זהו הכפר העירוני הראשון , כמו גם הכפר הגלילי הראשון בעמותה והוא שוכן ברחוב עולי הגרדום (אילת) שבקריית שמונה, מול נופם המרהיב של עמק החולה והרי הגולן.

בכפר מתגוררים 70 סטודנטים הלומדים במכללת תל חי ו7 ש”שנים, כולם מתנדבים במוקדים רבים בשכונה ובעיר , יוזמים ומובילים אירועים ופרוייקטים למגוון אוכלוסיות בהן פעוטות, תלמידי בי”ס, ילדים עם צרכים מיוחדים, קשישים ובני נוער.

כל חיי הסתובבתי עם המנטרה הכביכול בוגרת- “בחיים אין גם וגם, יש או או”. מה לעשות, נברתי לעצמי, כל בחירה שמתקיימת עולה כנראה על אחת אחרת ומונעת אותה, רק המשלים את עצמם שרויים בפילוסופיית חיים מחויכת הדוגלת בהיעדר בחירה ובהנאות כפולות.

שנים של עבודה בתחום החקלאות חידדו לי את האבחנה. בעודי מטפח ירקות, מלטף פרחים, חולב פרות או שולה דגים, הבחנתי שוב ושוב איך בחירתי להנות מהטבע, מעבודת האדמה ומעולם החי גוזלת ממני את האופציה החברתית חינוכית הקיימת בעבודה עם אנשים. שכן עם גידולי שדה לא ממש אגיע להישגים חינוכיים ועם קרפיון לא ממש אעבור תהליך (חוץ מההתפתחות לגפילטע-פיש אולי).

המעבר לתפקידים חברתיים חינוכיים לא שינה הרבה בתפיסת ה-’או-או’. לצד סיפוק ענק מהתהליכים החינוכיים ומאינטראקציה אנושית, הרגשתי איך המגע עם הטבע הולך לאיבוד/עיבוד: אור השמש הופך להיות אור הניאון, והעצים מקבלים את גרסתם המעובדת כנייר- רחוק מהדבר האמיתי….

אלא שאז הגיע הרגע שהכניס אדמה לידיים, ירוק לעיניים, ילדים ללב וחינוך לראש- פרויקט חממה. אופיה המשולב והרב תכליתי של העמותה הוליד בטבעיות חוויה חינוכית-סביבתית שהכיף בה הוא לא מילה גסה. מי אמר שתהליך חינוכי חייב להיות סיזיפי ומייגע? מי קבע שהדרכה חייבת לבוא במלל? מי החליט בטרם עת שהילדים כבר מעדיפים להשקות את החווה שלהם בפייסבוק מאשר את השתיל שלהם בחממה? מי הטמבל שחשב שבחיים אין גם וגם?

השנה הכפר בקרית שמונה הצטרף לנבחרת החממות של עמותת איילים. לאחר חבלי לידה לא פשוטים, ביה”ס דנציגר העירוני הסכים לארח את הפרויקט וגם להינות מפירותיו. מה שהיה בתחילת דצמבר חלל ריק, חסר תשתיות ובלתי מזמין, הפך תוך מספר חודשים לפנינה ירוקה וייחודית.

צוות של 11 סטודנטים וש”ש, חקלאים בהתהוות, מפעילים במסגרת החממה שתי תוכניות שונות ומשלימות: עבודה עם כיתות חט”ב של חינוך מיוחד בשעות הבוקר, והדרכות פתוחות לחונכי וחניכי פר”ח בשעות אחר הצהריים. במתכונת הבוקר, מגיעות לחממה על בסיס שבועי 6 כיתות (4 של לקויי למידה ו-2 של עיצוב התנהגות). ביחד עם המדריכים, עוברים התלמידים בצורה חווייתית ומוחשית פעולות חקלאיות וסביבתיות שמרכזן זריעה ושתילה של צמחי העונה, טיפוח וגינון של החממה והרחבה על נושאי טבע כגון מרכיבי הצמח ומתודות מגניבות כגון גינון גרילה (רק בשביל להבין מה זה שווה לבוא לחממה…). בשעות אחר הצהריים החממה פתוחה בעיקר לחונכויות של פר”ח. חונכים וחניכים באים לחממה לשבור את השגרה הקלאסית של פגישותיהם בעזרת קצת עבודת אדמה וגינון לילדים. מלבד העשייה השוטפת בחממה, המדריכים גם מכינים פעילויות ליבה סביב נושא מסוים המשלבות לרוב ידע ומעשה ומוציאות את הפר”חים עם תוצרים חווייתיים מן המפגש.

כך מתרחשת לה לבסוף חוויית הגם וגם: פרויקט חממה מביא עימו כיף גדול שמרגיש נכון לעצמי, אך גם משמעות חינוכית רחבה שמרגישה נכון לאחרים- מרגישים את הטבע ועובדים עם אנשים, רואים ירוק וחושבים חינוך. שנתו הראשונה של פרויקט חממה בק”ש מוכתרת בינתיים כהצלחה גדולה, מכאן והילך יש להניח שמעגל ההשפעה של הפרויקט ילך ויתרחב ואיתו יצמחו עוד יותר התוצרים הפיזיים והתוכניים- תחילה בפרחי החממה, ומשם לפר”חים האמיתיים.

פרויקט חממה של עמותת איילים (ק”ש) מתקיים בבניין אשכולות בחט”ב דנציגר, רחוב הירדן. פתוחה בימים א’,ב’, ג’, בין 16:30 ל-18:30. (פעילויות חווייתיות ויצירתיות בנושאי סביבה וחקלאות).

תמונות מכפר הסטודנטים קריית שמונה

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים