בואו להכיר את כפר הסטודנטים איילים בירוחם

כפר הסטודנטים ירוחם

תאריך הקמה: חול המועד פסח תשס”ח  2008

מספר סטודנטים וש”ש בכפר: 50

גבעת חול צהובה. שקיעה וורודה. רכס קשקשים ממול ואגם מתחת. מה עוד רציתם ולא קיבלתם? כפר הסטודנטים ירוחם ממוקם על גבעה קטנה, בתוך שכונת מגורים וותיקה בירוחם. מבנה הכפר משלב בין מתחם קרוונים מושקע לבין דירות הפזורות בבנייני השכונה. מבנה ייחודי  זה של הכפר – בלב העיירה, על גבעה רומנטית ושקטה, יוצר מקום  נדיר. בו יש חיברו טבעי, יומיומי והדוק עם השכונה והקהילה, ובו זמנית נשמרת אווירה כפרית ומיוחדת.

הסטודנטים בכפר נהנים מחיי תרבות ועשייה חברתית המשולבים זה בזה. כל סטודנט  בהתאם למסלול אותו הוא בוחר, חונך ילדה או נערה מהעיר. בנוסף, משולבים הסטודנטים בשלושה פרויקטים מרכזיים. הראשון – אולפן ללימוד עברית, בו מבקרים באופן קבוע קשישים, עולי בריה”מ לשעבר, המתגוררים בשכונה. השני – חממה חקלאית שהוקמה בתיכון העירוני “אורט ספיר”, בה עוברים התלמידים, יחד עם הסטודנטים, תהליך חינוכי, הכולל העצמה אישית, טיפוח יזמות וחיבור לאדמה. השלישי – מרכז משפחות “עופרים”, הממוקם בתוך הכפר, בו מפעילים הסטודנטים חוגים שונים לילדי השכונה ופעילויות העשרה מגוונות. מעבר למוקדים הבסיסיים, הכפר מאפשר פלטפורמה אמתית ליוזמות פרטיות של סטודנטים. כך, מתקיימים פרויקט שונים, חד פעמיים או ארוכי טווח, המבוססים על תחומי עניין ומחשבה אישית ועצמאית של סטודנטים.

במרכז הכפר, בתוך בריכת מים נטושה של מקורות, הוקם מועדון כפרי. המבנה שופץ ע”י סטודנטים, ש”ש ואנשי מקצוע, ומשמש היום כמרכז תרבות – הן לסטודנטים והן לתושבי השכונה. במקום מוקרנים סרטים, נערכות הופעות, מתקיימים ערבי תרבות ואירועים, ובגדול – כל מה שעולה על דעת הסטודנטים. בכל יום חמישי הופך המועדון לפאב שכונתי – עם בירה איכותית ומוזיקה טובה.

אחת לשבועיים מתקיים בכפר “בית מדרש” באחת הדירות בכפר, במסגרותו מעביר סטודנט שיעור מתוך עולמו האישי , מגוון הנושאים הרחב והמעניין מביא להיכרות ולשיח אמיתי ומעמיק בין חברי הכפר .

אז אם תהייתם. לא – לא מגיעים לכאן על גמלים. וכן – יש מה לעשות פה. ובכלל, אם מאיר אריאל חשב שכל העניין הוא לשתות משהו קר בלב מדבר – מי אנחנו שנתווכח?!

הידעת: מועדון הסטודנטים של איילים בירוחם היה מאגר מים של מקורות ששימש את ירוחם בשנות ה- 70, חלק מהתושבים מספרים כי פה הם למדו לישחות.

הידעת 2: הכפר בירוחם הוא הכפר היחיד בעמותה בו יש מגורים בקרוואנים לצד מגורים בדירות בשכונה.

נשמח לראות אתכם.

תמונות מכפר הסטודנטים בירוחם

כל הזכויות שמורות לעמותת איילים